Zazimování nadzemního bazénu

Napsal | 30.9.2014

Léto se nám pomalu chýlí ke konci a majitele rodinných domů a zahrad s nadzemními bazény už jistě zjišťují informace, jak svůj bazén zazimovat. My jsme se Vám dnes rozhodli pomoci a v následujícím článku se soustředíme na rady a tipy na zazimování nadzemního bazénu.

Základem je čistota vody i stěn

Ať už máte nafukovací nadzemní bazén, či bazén s pevnou konstrukcí, prvním krokem je čistá voda. Pokud jste přes léto poněkud zanedbali čistění bazénu a voda jeví známky nečistot, je nutné vodu vyčistit – pomoci můžou nejrůznější chemické přípravky (chlorové tablety, přípravky na úpravu pH…). Zapomenout byste neměli ani na stěny bazénu – ty musí být rovněž čisté.

Zazimování nafukovacích bazénů

Pokud je voda i bazén čistý, můžeme přistoupit k samotnému zazimování. Nafukovací bazén zbavte veškeré vody a nechte ho vyschnout. Poté postupně vyfoukněte všechny patra a bazén srolujte. Mnoho uživatelů zde dělá tu chybu, že bazén skládá a na jaře se objeví nevzhledné přehyby.
Srolovaný bazén pak uskladněte na suché a čisté místo, kde nemrzne a teploty nepřesahují 30°C (čili se vyhněte kůlně a kotli ve sklepě).

Zazimování bazénů s pevnou konstrukcí

Pro bazény s pevnou konstrukcí je postup poněkud složitější. Pokud je bazén i voda čistý, vypusťte vodu asi 10-15cm pod skimmer. Následně můžete do vody nalít některý ze zazimovacích přípravků, který usnadní opětovné zprovoznění bazénu na jaře (nezabrání zamrznutí bazénu!). Nezapomeňte vypustit vodu ze všech trubek a uskladnit pískovou filtraci podobně, jako nafukovací bazén, tedy na suché a čisté místo, kde nemrzne.  Bazén pak můžete přikrýt zazimovací plachtou, která by zde měla zůstat až do prvních mrazíků – poté ji sundejte a uložte, aby nedošlo k jejímu protržení sněhem apod.
Bazén sám o sobě může zamrznout, konstrukce je na to připravená a nemělo by dojít k jeho poškození.

Kapitolou samou o sobě je pak solární ohřev vody k bazénu – solárko je nutné rovněž zbavit veškeré vody a uschovat na suché a čisté místo, jinak hrozí jeho nenávratné poškození.