Bazénové podvodní osvětlení – LED

Napsal | 23.7.2014

Jak už můžete z našich článků vědět, teplota vody je základním měřítkem koupací sezóny. Vždyť díky vhodnému solárnímu systému a zastřešení si můžete sezonu prodloužit i o 2-3 měsíce. Co ale dělat, když padne tma? Chtěli byste zažít pravé noční koupání? Pak máme dnes článek přesně pro Vás, neboť naším tématem dnes bude bazénové podvodní osvětlení.

2 druhy osvětlení

Než se vrhneme na podvodní osvětlení, měli bychom rovněž uvést, že existují i plovoucí bazénová světla, nicméně jejich efektivita je malá, zabírají poměrně dost místa a v noci svítí do očí. Podvodní osvětlení je tak nejvhodnější variantou.

V základu si asi můžete vybrat mezi závěsnými světly, nebo světly „na pevno“. Závěsná světla jsou vhodná pro bazény s kovovou stěnou, ale lze je připevnit i do nafukovacích bazénů. Jejich efektivita také není nikterak vysoká a cena se pohybuje kolem 2500 korun.

Podvodní LED osvětlení – přítomnost i budoucnost

V dnešní době se již doporučuje sáhnout po podvodních LED světlech a to hned z několika dobrých důvodů. Za prvé jsou zde připevněny na pevno a nehrozí jejich stržení, ani oslňování. Díky faktu, že se jedná o LED světla, se nemusíte bát, že byste se nedoplatili za elektřinu (staré bazény mají i 300W žárovky). LED světla „žerou“ 8W, čili nesrovnatelně méně. Navíc jejich světelné vlastnosti jsou více než srovnatelné.

Kámen úrazu = cena

Bazénová LED světla se hodí zejména do podzemních bazénů s betonovou základnou. Jejich cena se pohybuje kolem 5000 korun, což rozhodně není za jedno světlo málo. V balení je pak typicky nosný kříž, kabel a jeho průchodky skrz stěnu bazénu. Naopak často chybí elektronické doplňky, jako transformátor a propojovací krabice. Vybírat pak můžete z velkého množství barev, a to co se týče světla, tak i krytek.

Jak můžete sami vidět, LED světla jsou poměrně drahá, nicméně pokud nočnímu koupání holdujete poměrně často, určitě se časem vyplatí – jejich spotřeba oproti klasickým světlům je setinová a životnost mnohem vyšší.