Vestavěný protiproud do bazénu

Napsal | 7.8.2014

Ať už je léto, nebo zima, koupání v bazénu si můžete užívat po celý rok. A nemusíte přitom být kdoví jaký otužilec – stačí mít po ruce to správné vybavení. My se dnes podíváme na jednu „hračku“, která je oblíbená zejména u zapuštěných bazénů a vášnivých plavců – protiproud.

Co je vlastně protiproud?

Protiproud je ve své podstatě zařízení, které nasává vodu a poté jí pod určitým tlakem společně se vzduchem vypouští do bazénu. Vytváří se tak pocit, že plavete proti proudu. Jak už jsme zmínili, zařízení je oblíbené v zapuštěných bazénech, kde si uživatelé chtějí uměle prodloužit jeho délku právě koupí protiproudu do bazénu. De facto pak můžete plavat na místě (záleží na síle čerpadla).

2 druhy protiproudu

Obecně se protiproudy dělí na 2 kategorievestavěné protiproudy a závěsné protiproudy. Naprosto dominantní jsou vestavěné protiproudy, jež se instalují do šachty bazénu. Naopak závěsné protiproudy jsou spíše výjimkou, nicméně jejich instalace a deinstalace je mnohem jednodušší. Závěsné jsou rovněž (ve většině případů) dražší a méně výkonné. Pojďme se tedy podívat na vestavěné modely.

Vestavěné modely se cenově pohybují mezi 20 až 60 tisíci korunami, nicméně velmi nároční uživatelé si mohou dopřát i podstatně dražší a schopnější modely. Hlavní rozdíl mezi protiproudy je výkon, s ním související objem vody, který dokáže přečerpat a v neposlední řadě také kvalita samotného čerpadla. Standardní modely, které mají průtok okolo 60-70 m3 mají příkon asi 2,5kW, čili se nejedná o žádný úsporný spotřebič.

Obsah balení a výrobci

Co se týče balení, vestavěné protiproudy se většinou dodávají s čerpadlem, uzavíracími ventily, spouštěcím systémem s pojistkami, čelní masky do šachty bazénu a někdy i s propojovacími trubkami, které ale nemusí být vždy součástí balení. Na závěr bychom mohli zmínit některé přední výrobce bazénové techniky, jimiž jsou například BRILIX, nebo český Vágner. Samozřejmě často vznikají různé hybridní a upravené systémy, takže výrobců je celá řada a záleží jen na Vás, požadovaném výkonu a případném příslušenství k protiproudu.

Doporučujeme: Aukro.cz bazar nábytek