Úprava vody v bazénu

Napsal | 23.7.2014

Po článku, ve kterém jsme Vám představili nejrůznější prostředky pro boj proti nečistotám mechanickou cestou, se dnes podíváme na odstraňování nečistot pomocí chemie. At už tedy teprve plánujete koupi bazénu, či si jen chcete rozšířit obzory v úpravě vody v bazénu, určitě čtěte dále.

Bez chemie se zkrátka neobejdeme

Chemická úprava vody je dnes praktickou nezbytností, nicméně rozhodně bychom to s ní neměli přehánět – příliš všeho škodí a v případě chloru a dalších speciálních přípravků z bazénové chemie, to platí obzvláště.

Chlor, nepřítel všech bakterií

Chlorová dezinfekce je základní zbraní v boji proti řasám a jiným organismům, které se množí zejména během horkých letních dnů a mohou značně znepříjemnit koupání, a to ať už zápachem, barvou vod, či dokonce zdravotními problémy. Chlorové přípravky se většinou prodávají ve formě chlorových tablet v balení po 1kg. Tablety se pak vkládají do skimmeru, či do plováku – téměř nikdy nesmíte házet tablety volně do vody. Doporučujeme se však držet návodu a rozhodně nepřekračovat dávky.

Úprava PH

Pokud máte v bazénu příliš zásadovou, či naopak příliš kyselou vodu, můžete její pH uměle upravovat pomocí přípravků na snížení a zvýšení pH. Příliš vysoké i nízké hodnoty totiž mohou nepříznivě ovlivnit činnost filtrace, či chemických ostatních chemických přípravků, zejména výše zmiňovaných chlorových tablet. Pro zjištění pH, obsahu chloru ve vodě a alkality se používají testovací papírky, jež zakoupíte za 100 korun v každé prodejně bazénových potřeb.

Zazimování

Jako poslední bychom chtěli zmínit zazimovací roztoky. Ty jsou, jak už název napovídá, klíčové během zimního období. Zabraňují tvorbě řas, usazování vápníku a obecně usnadňuje začátek nové letní sezóny.

Na závěr dodáme, že jsme u jednotlivých chemických výrobků záměrně neuváděly ceny, neboť existuje nepřeberné množství výrobců, balení a samotných druhů chemických přípravků. Každopádně před každým použitím jakéhokoliv přípravku věnujte pozornost příbalovému letáku a návodu na použití – při nesprávné manipulaci riskujete zdraví své i Vaší rodiny.