Zastřešení pergoly makrolonem

Napsal | 19.12.2014

V dnešním stavitelském magazínu se podíváme na pergoly, které zažívají boom a v dnešní době jen s těží naleznete dům, který by pergola nezdobila, či se alespoň pan domácí nerozhodoval o její výstavbě. Bohužel pergola je sama o sobě k ničemu, pokud je třeba sychravé počasí. A i proto jsme se dnes rozhodli zaměřit na zastřešení pergoly.

Co je to makrolon?

Z hlediska výběru materiálu asi dnes není co řešit – naprostou dominantou na trhu jsou zastřešení z makrolona. Jedná se o materiál z polykarbonátu, který si získal své příznivce po celém světě. Vyznačuje se jakýmisi komorami (dutinkami, proto dutinkový polykarbonát), které mají výborné světelné i tepelné vlastnosti. Originální makrolon má na jedné straně i ochrannou UV vrstvu, která prodlužuje životnost materiálu. Je velice lehký, díky čemuž je snadná i manipulace. Potěší i fakt, že je odolný do rozmezí teplot -40°C až 110°C. Co se týče ceny, pohybují se od 150 do 1000 korun za m3 – záleží na požadovaných vlastnostech desek apod.

Montáž makrolonu

A jak se vlastně makrolon na pergolu montuje? Poměrně jednoduše – stačí desky dát na pergolu (stranu s UV ochranou vzhůru) a oblepit spoje těsnící pryží. Je dobré si také rozmyslet odtok dešťové vody a podle toho nasměrovat drážky makrolonu. Následně desky musíte spojit a připevnit k sobě – k pergole připevníte desky na několika místech (vždy v řadě) pomocí šroubů s podložkami proti vniknutí vody. Ty koupíte přímo u prodejce desek. Rozestupy mezi šrouby musí být max. 50cm. Pak už jen stačí nakoupit hliníkové přítlačné lišty pro spojení jednotlivých desek k sobě. Zde opět je nutné spojit šrouby s max. rozestupy 30cm. Na závěr stačí zalepit krytkami otvory po stranách desek a sloupnout svrchní folii.

Tento postup je samozřejmě velice stručný. Každý výrobce těchto desek má své vlastní konstrukční postupy, proto se nezapomeňte blíže informovat u prodejce.