Jak vyrobit zahradní nábytek z dřevěných palet?

Napsal | 22.6.2015

Jednoduchost, účelnost, originalita, nekonvenčnost, nízká cena. Těchto pár vlastností je pro dnešní moderní nábytek v podstatě klíčových. A kupodivu, všechny tyto vlastnosti má i nábytek ze dřevěných palet, jež se neustále rozšiřují snad do všech sfér nábytku. My se dnes podíváme na výrobu zahradního nábytku z dřevěných palet.

I méně zručné jedinci jsou vítaní

Zahradní nábytek z dřevěných palet se stal za poměrně krátkou dobu zcela novým fenoménem. Důvody jsou jednoduché – snadná výroba, dlouhá trvanlivost a dostupnost materiálu prakticky na každém rohu. Na jeho výrobu nemusíte být žádný dlouholetý truhlář, ba naopak – výrobu zvládne průměrně zručný jedinec. Nicméně pokud víte, jak vypadá kladivo jen z obrázků na Googlu, možná byste svůj kutilský um měli začít pěstovat na něčem méně složitém.

Základem je obrousit a namořit

Klasikou je asi pohovka z europalet, na níž nepotřebujete prakticky nic, jen dostatečný počet palet. Všechny palety si nejprve alespoň z jedné strany pečlivě obruste, aby zde nebyly žádné nebezpečné třísky, nebo jiné ostré hrany. Jelikož se jedná o zahradní nábytek, musíme též uvažovat nad tím, že bude prakticky po celý rok vystaven povětrnostním podmínkám – jednotlivé palety byste tak měli natřít speciální penetrací, nebo namořit speciálním mořidlem.

Hřebíky jsou základ

Následně stačí jednu paletu rozřezat na nožičky, čímž si můžete vytvořit vlastní výšku pohovky. Ty následně přitlučete silnějšími hřebíky/ šrouby do sedací části pohovky. Vyhrát si potom můžete ještě s opěrkami zad i rukou, na což také padne asi nejedna paleta. Pakliže máte pohovku hotovou, můžete ji ještě natřít nějakou venkovní barvou, dodat polstrování a pohovka je na světě.

Další inspirace

Samozřejmě se nemusíte omezovat pouze na pohovku, ba naopak. Je jen a jen čistě na Vás, co z europalet vyrobíte. Pracovní postup je ale vždy de facto stejný a klíčová část je v moření, abyste pokud možno co nejvíce prodloužili životnost dřeva. Spojovací materiály apod. jsou už jen variabilním doplňkem.