Robotická sekačka na trávu

Napsal | 16.4.2014

Vítejte u dalšího článku ze světa zahradní techniky. V dnešním díle se podíváme na technickou vymoženost, která dost možná za pár let radikálně změní trh se sekačkami. Řeč totiž bude o automatizovaných sekačkách neboli robotických sekačkách na trávu.

Robotické sekačky – to je budoucnost

O robotických vysavačích slýcháme celkem běžně a dnes není problém takový přístroj koupit už za cenu okolo 6000 korun s tím, že kupujeme kvalitní stroj. Robotické sekačky na trávu jsou teprve v plenkách a jejich cena je podstatně vyšší, nicméně už nyní jsou na trhu konkrétní modely.

Husqvarna Automower 220 AC.

Jako první jsme vybrali hit od Husqvarny, konkrétně model Automower 220 AC. Jedná se o elektrickou rotační sekačku se šířkou záběru 22cm. I přes to, že robot váží 9kg, nečekejte žádný sběrný koš – sekačka pouze seká, ovšem trávu nechává na místě. Výrobce uvádí, že dokáže posekat zahradu o rozloze 1800m2 a za hodinu zvládne 75m2. Samozřejmě sekačka nemůže pracovat stále a musí se dobíjet – to provádí v dokovací stanici. Jak často a jak dlouho má sekačka sekat a dobíjet, si můžete sami nastavit pomocí klávesnice a programovatelného rozhraní. Co se týče nevýhod, uživatelé hovoří o spotřebě el. energie (i přes to, že Husqvarna tvrdí opak) a také nutnost aplikace drátu, který vymezuje plochu sečení. Cena je pak asi tou úplně největší nevýhodou, neboť začíná na  49 000 korun.

Robomow RM200.

Alternativou může být Robomow RM200. Jeho cena sice začíná na „přijatelnějších“ 20 000 korunách, nicméně vhodný je jen na pozemky do 250m2 a pracovat dokáže pouze 2,5 hodiny denně na jedno nabití baterií. Šířka záběru činí 20cm, nicméně váží neuvěřitelných 17,6kg, což je skoro dvojnásobek oproti předchozímu modelu.

Závěrem

Dle našeho názoru se automatické sekačky v současné době nakupovat příliš nevyplatí. Když pomineme vysokou cenu, tak i relativně levné modely mají příliš mnoho nedostatků – od technických řešení, až po spotřebu a absenci sběrného koše. Kdybyste i přes to nákup zvažovali, doporučujeme si pročíst zkušenosti uživatelů – třeba na portálu heureka.cz.