Sázení ovocných stromů na jaře

Napsal | 16.4.2014

Jaro už je v plném proudu a zahrady se pomalu probouzejí ze zemního spánku. Možná Vás právě napadlo, že byste mohli jít vysadit první ovocné stromky, ale nevíte jak, nevíte jaké stromy sázet na jaře a nevíte, čeho konkrétně se vyvarovat. Pakliže je přesně toto Váš případ a chcete pomoci s výsadbou ovocných stromů, jste na správném místě a rozhodně byste měli číst dál.

Se sázením se začíná na podzim

Hned na úvod asi poněkud snížíme Vaši chuť do práce, neboť většina zahrádkářů doporučuje sázet ovocné stromy (s výjimkou broskví) na podzim, a to hlavně z toho důvodu, že přes zimu si kořenový systém zvykne na místní prostředí, celkově se strom usadí a navíc zachytí první vláhu na jaře při tání sněhu. Zároveň se ale shodují, že stromy lze sázet i na jaře.

Jak postupovat?

Jako první byste si měli vyhlédnout konkrétní stromy a rozvrhnout si jejich umístění v prostoru zahrady. Myslete na to, že za 10-15 let může mít strom i několik metrů. Nevhodné je pak třeba sázet ořech u trati a elektrického vedení, neboť roste do gigantických rozměrů.Z hlediska cenového doporučujeme nechat koupí ovocných stromků právě na jaro, kdy začnou zahradnictví a školky prodávat jednotlivé kusy zpravidla za nižší ceny.

Pakliže máte vše narýsováno, stačí vzít do ruky lopatu. Nyní je potřeba vykopat jednotlivé díry. Ty musí být o něco málo hlubší, než je samotný kořenový systém stromu, zpravidla pak kolem 30cm hlubokou a 50cm širokou. Prakticky nutností je také opatřit kořenový systém pletivem, který jej chrání proti hryzkům a dalším tvorům, kteří se živí kořínky. Pakliže chcete býti ekologičtí, použijte zinkované pletivo – to se časem rozpustí v zemi a nezbyde z něj žádný odpad. Celou jámu pak zasypte vhodnou zeminou a na jaře už jen zalévat, zalévat a zase zalévat.

Doufáme, že Vám náš dnešní malý úvod do sázení stromů pomohl. Pokud byste si přesto nebyli něčím jistí, neváhejte se o své myšlenky podělit v komentářích.