Jak pěstovat oleandr obecný?

Napsal | 18.6.2014

Viděli jste už někdy naživo oleandr obecný? Pokud ano a patříte-li mezi vášnivé zahrádkáře, tak Vám hlavou jistě proběhla nejedna myšlenka, jak si tento nádherný, dekorativní strom vypěstovat. Jak v tomto článku zjistíte, samotné pěstování a péče o tuto nádherně kvetoucí a voňavou rostlinu je velice jednoduché. Ovšem je tu jedna důležitá věc, na kterou si musíme dát dobrý pozor a tou je jedovatost. Tato rostlina bohužel patří mezi nejjedovatější rostliny na světě, dospělého člověka čeká jistá smrt po požití již pouhých dvou listů a otrávit se můžete dokonce i medem, který přenášejí včely. Proto rozhodnete-li se oleandr obecný pěstovat, dávejte v jeho blízkosti bedlivý pozor na své děti (především pak na ty menší, které mají tendence si do pusy strkat cokoliv).

Něco málo k oleandru

Oleandr obecný (nerium oleander) se vyznačuje různobarevnými květy (nejčastěji jde o bílou, žlutou a růžovou) a dlouhými, úzkými zelenými listy. Patří do podříše cévnatých rostlin, konkrétně do oddělení krytosemenných. Ve třídě vyšších dvouděložných rostlin se zařazuje do řádu hořcotvaré a čeledi toješťovité (což je v lékařství hojně využívaná čeleď rostlin – například při chemoterapii, prokrvování mozku nebo léčení vysokého krevního tlaku).

Pěstování

Nyní se již konečně dostáváme k samotnému pěstování této přenádherné rostliny. Důležité je vybrat pro oleandr vhodné umístění. Slunné místo s dostatkem vláhy v době vegetace je úplně ideální. V našich podmínkám pěstujeme tuto rostlinu ve větších nádobách s kvalitní drenáží. Co se typu půdy týče, ideální je v tomto případě použít hlinitopísčitou s malým přídavkem rašeliny. Hnojíme ideálně jednou týdně a nesmíme zapomínat na udržování vláhy, a to především v době květu. První čtyři roky přesazujeme náš oleandr každoročně do větší nádoby (kvůli rychlému růstu), později nám stačí přesazovat pouze jednou za tři až čtyři roky.

Umístění oleandru

Od jara do podzimu se této květině daří nejlépe venku, ideálně chráněné pergolou nebo jinou střechou (při dlouhotrvajících deštích rostlina hnědne). V zimě můžeme náš oleandr nechat například v chodbě.