Pěstování kanadských borůvek

Napsal | 24.4.2014

Chcete oživit zahrádku či si jen zpestřit váš jídelníček? Ať už je Váš důvod jakýkoli, kanadské borůvky (vaccinium corymbosum) jsou pochutina pro každou situaci. Že v obchodních řetězcích je jejich cena nadsazena a tak si je radši odpustíte, než abyste si pochutnali? Či máte les poměrně daleko od vašeho bydliště? Nezoufejte – zde Vám přinášíme informace o jednoduchém způsobu, jak mít stále k dispozici tento zdroj antioxydantů a zároveň přípravek na prevenci demence ve stáří. Kanadské borůvky lze v pořádku pěstovat u sebe na zahrádce, bez problému je i jejich pěstování na balkóně vašeho domu nebo bytu.

Příprava

Kanadské borůvky a jejich příslušné odrůdy jsou obecně citlivé na pH půdy, tedy kyselost či zásaditost půdy. Potřebnou kyselostí půdy (3,5 pH až 4,5 pH) většinou půda na našich zahradách nedisponuje, proto je před sázením nutností buď onoho kýženého pH dosáhnout zvýšením obsahu humusu v půdě, popřípadě vybrat jiné místo s humusem anebo můžete do půdy přimíchat rašelinu. Tyto akty s největší pravděpodobností problém s kyselostí vyřeší. Pokud vaše půda potřebné kyselosti dosahuje i bez úpravy a je propustná, je vše v pořádku
a můžete přejít k další části přípravy.

Zasévání

K tomu, aby bylo možné semínka kanadských borůvek bez problému zasévat, je potřeba semínka namočit na celý den do vody. Tím se připraví, je to nedílná součást zasévání, bez této procedury by to nebylo možné. Doporučuje se zasévat do vlhké půdy dva nebo tři roky staré sazenice. Co se týká vhodného ročního období, nejideálnější je počátek teplého počasí, což je jaro. Díky tomu do zimy pustí kanadské borůvky své kořeny.

Péče

Borůvky vyžadují pravidelné zalévání nejlépe dešťovou vodou, vody z kohoutku se raději vyvarujte. Hnojení není v prvním roce pěstění potřeba, na další roky si pořiďte hnojivo přímo určené na kanadské borůvky. Ve čtvrtém roce života je možné sklidit až pět kilogramů borůvek z jedné křoviny a samotné keře se dožívají až třiceti let.

boruvky

Autor: Grant Cochrane

Věřím, že Vám bude v úsilí vypěstovat si vlastní lesní plody tento článek prospěšný a užijete si ještě mnoho chvil, díky kterým budete za tento nápad velice vděční.