Pokládka zatravňovacích dlaždic – postup

Napsal | 29.4.2014

Zahrada není jen místo pro aktivní odpočinek, ale také pro prostou relaxaci prostřednictvím kochání se Vaší dokončenou prací, plody vašeho úsilí a také celkovým estetickým dojmem. Tento estetický dojem si každý hledá po svém – někomu stačí jednoduché úpravy, jako malá skalka vedle boudy, okrasné květiny, okrasné stromy či malý sad. Avšak najdou se i tací, kteří jsou daleko náročnější a tak hledají jiné rafinované způsoby pro zkrášlení místa, kam si chodí odpočinout, pěstovat plodiny a pracovat.

Jedním s těchto faktorů, kterým se mohou tito zahrádkáři zabývat, je dláždění. A právě tento článek Vám přináší postup k pokládce zatravňovacích dlaždic, které uchvátilo velké množství zahrádkářů, ne každý ale má správně „know-how“ a tak stačí málo k tomu, aby byl výsledek katastrofální a celá práce vyšla vniveč. Nyní si ukážeme, jak vytvořit kvalitní dláždění.

Počáteční úpravy

První věc, na kterou si dáte pozor, je místo, kam chcete dlažbu umístit. Toto místo si viditelně vyznačte. Následuje odpravení zeminy, kde má dláždění být. Hloubka těchto základů by měla být úměrná tomu, jaký tlak se plánuje na dlažbu vynakládat a také stavu zeminy – pokud je plná jílu, měl by být výkop hlubší.

Za upotřebení vodováhy, díky které zjistíte, jestli je plocha, na kterou budete chtít dlažbu položit, v rovině, shledáte,  jestli tomu tak opravdu je. Toto je opravdu důležité, pokud chcete mít dlažbu bezchybně zpracovanou.

Následuje vrstvení štěrkopískem na plochu a není problém využít i síťovinu, díky které nebude oříškem prorůstání trávníku. Vrstva by měla být maximálně devatenáct centimetrů vysoká. Dále se místo osadí vhodnými obrubníky, doporučují se betonové, které ke dlažbě skvěle padnou.

A jde se dláždit…

Vhodnou dlažbu získáte v různých obchodech se stavebninami a to, jakou vyberete, to je pouze a jen na Vaší fantazii. Krokem jedna je pokládání tvárnic a to se provádí od nejmělčího místa, dorovnávejte drtí či vhodným pískem.

Tvárnice by měli být usazeny pevně a tak, aby nebylo možné to, aby se propadali nebo nebyli statické. Stále je nutné hlídat rovinu celé plochy při pokládce.

Po položení se vyplní otvory v dlažbě úrodnou zeminou, nejlépe humusem. Dále se zasadí osivo a proloží se například pískem a rašelinou – nehrozí tak to, aby bylo vše zničeno větrem.

Dlažbu lze používat až po tom, co travnatá plocha vyroste.

Závěr

Věřím, že si práci na této dlažbě zcela užijete a o to větší budete mít radost z dobře vykonané, kvalitně provedené práce. Pokud vás napadají různé tipy, které by se mohli ostatním zájemcům o vypracování dlažby hodit, zanechte je v komentářích pod článkem.