Pěstování a množení buxusu v květináči

Napsal | 9.6.2014

Buxus neboli zimostráz vždyzelený. Říká Vám něco tato rostlina? Možná Vám název dost nenapověděl, každopádně až se podíváte na nějaký ten obrázek tohoto stálezeleného keře (či stromku, jak chcete), určitě zjistíte, že jste ho už někdy někde viděli. V tomto článku se podrobněji podíváme na to, jak buxus pěstovat a množit.

Nejprve však trocha botaniky

Buxus se řadí do podříše vyšších rostlin, konkrétně oddělení krytosemenných (to znamená, že vajíčka této rostliny jsou ukryta v pestíku, na rozdíl od nahosemenných, kdy leží volně na listech). Ve třídě vyšších dvouděložných rostlin patří do řádu zimostrázotvarých čeledi zimostrázovitých. Jejich rod je „kupodivu“ zimostráz (neboli buxus). Tato v česku velice oblíbená okrasná dřevina pocházející ze středomoří dorůstá do výšky až 10 metrů. Má podlouhlé listy, které jsou na vrchní straně lesklé a tmavozelené, na rubu jsou žlutozelené. Buxus kvete v březnu až dubnu, plody, kterými jsou třírohé tobolky, dozrávají na podzim. V této části by bylo také dobré zmínit, že rostlina obsahuje alkaloid zvaný buxin, který může způsobit otravu.

Pěstování

Buxus je na pěstování poměrně nenáročná rostlina. Můžete si vybrat ze dvou variant, a to ve volné půdě nebo v nějaké nádobě. V tomto článku se zaměříme na pěstování právě v květináčích.

Tato varianta je bohužel o něco málo náročnější než volné pěstování, nicméně i tak se to dá lehce zvládnout. Stačí dodržovat pár zásad, jako je neustálé udržování vláhy (rostliny nesmí za žádnou cenu přeschnout, a to v žádném ročním období). Další poškození pak hrozí kořenům v zimě, kdy je zemina dlouhodobě zamrzlá. Abychom se tomu vyhnuli, stačí náš buxus přesunout na nějaké vhodnější místo.

Množení buxusu

Nejjednodušším možným způsobem rozmnožování buxusu je pomocí jeho větviček. Odstřihnutou větvičku ze starší rostlinky ošetříme stimulátorem pro růst, poté dáme do předem připraveného květináče s písčito – rašelinovou zeminou. Větvičku dále něčím zatížíme, například sklenicía už nám zbývá jen čekat, než sama zapustí kořeny.