Pěstování dýně Hokaido

Napsal | 24.4.2014

Ať už jste občasný nebo pravidelný a poctivý zahradník či zahradnice, určitě jste kolikrát zatoužili mít na zahradě plodinu, která je něčím originální a která se vymaňuje ze zajetých kolejí zahradničení v naší zemi, jako je pěstování brambor, rajčat, okurek, kedlubny a dalších. Co takhle nějakou plodinu z dalekého východu, více konkrétně ze „země vycházejícího slunce“, Japonska, což je mimochodem patrné již z názvu oné plodiny? Někteří již tuší – je to dýně Hokaido. Tato dýně je především díky své sladké chuti velice oblíbená ve východní kuchyni, vnikla také do Ameriky, Nové Anglie a nadále proniká i do naší domácí kuchyně také pro svou nízkou energetickou hodnotu, na kterou si dávají pozor především jedinci, kteří se snaží snížit svou tělesnou hmotnost. Také dokáže naše tělo zbavovat nechtěných toxinů.

V tomto článku se zaměříme na její pěstování, způsoby péče o ni a následné skladování.

Pěstovat Hokaido zvládne opravdu každý

Je to tak, tato plodina není zdaleka tak náročná na péči jako plodiny jiné. Příprava
na pěstování na zahradě může probíhat bez problému v kterémkoli pokoji doma, jelikož spočívá pouze v ponoření semen do vody na celý den, tím rychleji vyklíčí a pěstování bude zase o něco jednodušší. Sazenice rostou vysokou rychlostí a tak na sebe výsledky nenechají dlouho čekat a to také z toho důvodu, že dýně Hokaido je jednoletka.

autor: criminalatt

autor: criminalatt

Po vyklíčení si na zahrádce najděte záhon a semena zasaďte ve větší vzdálenosti od sebe, což je tak  přibližně 100 centimetrů. Nezapomeňte na to, že tato rostlina potřebuje hodně tepla a světla, jelikož je teplomilná. Dýně Hokaido potřebuje velké kvantum vody po celou dobu jejího pěstování a tedy i růstu.

Hlína plná živin – základ úspěchu

Nezapomeňte na další požadavek, pro pěstování této chutné potraviny – hlína, ve které ji budete pěstovat musí mít dostatek živin, tudíž je dobře před sázením ne moc těžkou hlínu zkompostovat. Kolem srpna dýně dozrává – poznáte to podle sytě oranžové barvy a pevné slupky. Její skladování se doporučuje v uzavíratelných nádobách, které zamezí plísni. Zajímavé je, že čím déle je skladována, tím větší obsah vitamínů dýně Hokaido má.

Nyní máte představu o tom, jak vypadá pěstování této dýně a věřím, že při Vašem pokusu nebudete mít žádné problémy – přeci jen je to velice jednoduché a nenáročné.