Pěstování exotických rostlin – citrusy

Napsal | 17.11.2014

Pokud jste zatoužili si v domácích podmínkách vypěstovat čerstvé a chutné citrusy, které byste rádi využívali k rozličným věcem, tady jste správně. Právě v tomto článku si ukážeme, jak citrusy správně a efektivně vypěstovat a jak se vyhnout častým chybám při pěstování, které by Vám mohli budoucí požitek z kupříkladu čerstvého pomeranče zkazit.

Pěstování citrusů není sice nějakým velkým oříškem, avšak i tak je potřeba určitých znalostí k tomu, aby mohly být citrusy vypěstovány dokonale i v domácích podmínkách, které se zdají na první pohled docela neobvyklé. Na výběr máte z mnoha možností – mandarinky, pomerančovníky, limetky a další. Nyní Vám tedy popíšeme, jak je vhodné citrusy pěstovat.

Jak správně citrusy pěstovat?

Pokud se tedy rozhodnete citrusy pěstovat, je nutné si dát pozor na to, v jaké půdě je necháte. Vhodná je propustná půda, avšak některé citrusy nepřijmou kupované substráty samotné. Proto je doporučeno si směs namíchat klidně i podomácku. Co k tomu stačí? Substrát, určité množství jílovité půdy a může být i písek. Dále je nepostradatelná drenáž na dno určeného květináče.

Co se zalévání týká – je odvozeno od toho, jaká je teplota, ve které citrus ponecháváte. Jestli se jedná o letní období, půda rychle vyschne a nutné je zalévat každý den. Pokud je ale v běžném polostínu, stačí jednou za cca 3 dny. Hnojení se provádí tekutým vícesložkovým hnojivem, které je pro citrusy určené.

Jeden by to neřekl, ale tuto rostlinu je potřeba i otužovat. Proto nesmíte rychle střídat prostředí, ve které má citrus žít, ale na změnu teploty si musí v průběhu růstu navykat. Pokud byste tedy dali citrus v menším časovém intervalu třeba ze zimy rovnou na slunce, můžou opadat listy, spálit se. V zimě však musíte rostlinu umístit někam, kde není příliš nízká teplota, protože v opačném případě by citrus uhynul třeba do čtyř let.

Teď je Vám již známo, jak si správně vypěstovat svůj vlastní citrus a v budoucnu se budete moci těšit třeba z Vašich vlastních mandarinek, které Vám vyrostly kupříkladu v obýváku. Věříme, že Vám byl tento článek nápomocný a pokud Vás napadají jisté připomínky či již máte zkušenosti s pěstováním tohoto druhu, jistě zanechte své poznatky v komentářích.