Sázení rajčat ze semínek

Napsal | 16.4.2014

Vítejte na našich stránkách věnovaných zahrádkaření. I dnes jsme si pro Vás připravili čistě pěstitelské téma, neboť následující řádky budou patřit pěstování rajčat ze semínek, která můžete volně koupit v obchodu. Jak nejlépe rajčata zasadit, lze rajčata pěstovat i v bytě a kdy je nejlepší doba pro sázení? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte po přečtení následujícího článku.

Jak začít?

Prakticky ihned odpovíme na otázku, zda-li se rajčata dají pěstovat v bytě – ano, dají, nicméně pozdější manipulace se vzrostlými rostlinami je poněkud obtížnější, než při pěstování ve skleníku.
Ze všeho nejdříve je nutné si nakoupit vhodnou odrůdu rajčat. Tento krok necháme zcela na Vás. Následně je nutné semínka zasázet do hlíny a to už někdy v únoru, nejpozději v březnu. K tomu Vám postačí třeba jednoduché kelímky od jogurtů, kam rozmístíte 2-3 semínka, které musíte pravidelně zalévat. Kelímky vyskládáme nejlépe na okno, pod kterým máte současně radiátor. Sazeničky totiž potřebují sluneční světlo a teplo, jinak by nevyrostly.

Rajčátka nám už rostou

Asi v půlce května by měli být sazeničky již viditelně povyrostlé, a pakliže nehrozí ranní mrazíky a obecně jsou teploty přes den vyloženě jarní, můžete je vyskládat na balkon. Často se doporučuje sazeničky rovnou přesázet do větších květináčů, které doplníte o 1-2cm hlubokou vrstvu zeminy. Sazeničky je zprvu důležité pouze kropit rozprašovačem, nikoliv zalévat – mohlo by totiž dojít k vyplavení semínek.  Velice důležité je také umístění na slunné místo, jelikož rajčata potřebují velké množství slunečního světla.

Přesazování

Plně vzrostlé sazenice je poté potřeba přepíchnout. Při přesazování se zaštípne sazenicím kůlový kořínek a vsadí se do země až po děložní lístky. Rostlinu pak dosypeme rašelinou a květináč dáme na místo, kde slunce nepraží po celý den. Pak už jen stačí vhodně zalévat a očekávat plody. Rajčata se také velmi snadno množí, proto je možné je několikrát ze vzrostlé rostliny přesazovat a množit.

Přejeme hodně pěstitelských úspěchů.