Dracena – druhy, množení a městování

Napsal | 9.6.2014

Dracaena neboli dračinec je po celém světe velice oblíbená pokojová rostlina, která pochází z tropických oblastí. Mnoho příznivců si vysloužila hlavně díky svému krásnému vzhledu, rozmanitosti druhů a nenáročnosti na péči, kterou zvládne úplně každý.

Dracaena – druhy

Rod dračinců (Dracaena) patří mezi cévnaté rostliny z oddělení krytosemenných rostlin, třídy jednoděložných, řádu chřestotvarého a čeledi chřestovitých. Dělí se do dvou základních skupin – stromovité dračince (rostoucí v polopouštních oblastech) a keřovité (právě na ně se v tomto článku zaměříme).

Dracaena marginata – v České republice je to nejoblíbenější pokojová rostlina pocházející z Madagaskaru. Může dorůstat do výšky až dvou metrů a její listy jsou dlouhé a celé zelené.

Dracaena sanderiana neboli dračinec pruhovaný je také velice oblíbený. Díky své přezdívce „šťastný bambus“ je často mylně zařazována mezi bambusy. Pochází z afrického Kamerunu a dorůstá do výšky 1,5 metru.

Mezi další překrásné druhy, které už jen spěšně zmíním, patří například dracaena: congista, draco, glauca, reflexa nebo fragrans.

Množení

Mezi nejčastější způsoby rozmnožování této rostliny patří takzvané řízkování. Jako řízky se dají použít kousky stonku dlouhé okolo 10cm s odnožemi anebo vrcholky rostlin, které dáme do sklenice s vodou, do níž přidáme několik kousků dřevěného uhlí. Poté nám zbývá jen čekat, než se objeví kořeny a my můžeme rostlinu přesadit do květináče. Většinou to trvá okolo tří měsíců.

Pěstování

Samotné pěstování dračinců je poměrně jednoduché. Stačí dodržovat pár základních pokynů a Vaše rostlina Vám krásně poroste. První z těchto bodů je osvětlení. Ideálním místem je polostín – ani přímé sluneční záření ani úplná tma. Vlastníte-li druh s barevnými listy, pak je lepší zvolit světlejší místo. Dalším důležitým faktorem pro růst těchto rostlin je v létě hojná, v zimě mírná zálivka. V neposlední řadě nesmíme zapomenout na hnojení. To se provádí speciálními hnojivy pro pokojové rostliny v měsících od dubna na srpna. A protože dracaeny docela rychle rostou, je vhodné je jednou za dva roky přesadit do většího květináče.