Zahradní železnice

Napsal | 26.1.2014

V dnešním článku si představíme takový český unikát – zahradní železnici. Že teď kroutíte hlavou a nevíte o co se jedná? No je to prosté a jednoduché. Jedná se o menší železnici jenž vede nádhernou zahradou, ve které pozorujete nejrůznější floru – vše je s komentátorem, který má naučný výklad a dozvíte se něco nového. V České Republice je těchto železnic hned několik a dnes se o nich rozepíšeme.

Zahradní železnice v Brně

Zahradní železnici najdeme v Brně – Obřanech, při staré silnici z Brna do Blanska v údolí řeky Svitavy. Stavba železnice jako takové započala v roce 1990 a probíhala v mnoha etapách. Z počátku nebyla stavba vůbec lehká a mnoho lidí nevěřilo takovému výmyslu. Majitel, pan Ing. Miloš Kovář, začal ještě s pár přáteli budovat tento velkolepý nápad z nadbytečného a nepotřebného dřeva a až při samotném budování železnice musel koupit potřebný materiál.

Technické zajímavosti

Železnice má i mnoho technických zajímavostí, jako např. rozchod kol souprav, který je 16 cm. Soupravy jsou zmenšené v poměru přibližně 1:10. V současnosti je v provozu 6 lokomotiv různých typů. Každoročně probíhají drobné úpravy pro co největší spokojenost návštěvníků.

Zážitek pro děti

Mimo samotného sledování provozu na železnici se mohou Vaše ratolesti i svézt. Je to pro ně neobyčejný a neopakovatelný zážitek, který určitě stojí za návštěvu. Kapacita je 6 dětí do 10 let a přítomna může být i maminka či jiný doprovod dítěte.

Pokud tedy hledáte nějaký zajímavý program na víkend, tak si myslíme, že zahradní železnice je konečně něco neobvyklého a vy i Vaše ratolesti si odnesete nezapomenutelný zážitek.