Nahlížení do katastru nemovitostí podle jména

Napsal | 20.1.2024

Vítáme Vás u dalšího článku. Dnes si povíme něco o katastru nemovitostí. Jak je možné do katastru nahlížet a to i dle jména vlastníka nemovitosti. Poradíme, jak se dostat k náhledu a kam je nejlépe nahlédnout.

Náhled do katastru nemovitostí – Klíčový nástroj plný informací

Náhled do katastru nemovitostí je klíčovým nástrojem, který umožňuje občanům a profesionálům získat důležité informace o nemovitostech v České republice. Služba poskytuje transparentnost a přístup k veřejným záznamům o nemovitostech, včetně kupního procesu, právního vedení nebo jednoduchého zjištění, kdo vlastní konkrétní pozemek či budovu.

Proč je náhled do katastru nemovitostí důležitý?

 • Zjištění vlastnictví: Náhled do katastru nemovitostí poskytuje rychlý a snadný způsob, jak zjistit, kdo je vlastníkem určité nemovitosti. To je užitečné pro lidi, kteří plánují koupit nemovitost, nebo pro ty, kteří se zajímají o vlastnictví v jejich okolí.
 • Sousední nemovitosti: Služba vám umožňuje získat informace o sousedních pozemcích a nemovitostech. To může být užitečné, pokud chcete vědět více o okolí vaší nemovitosti nebo pokud plánujete rozšíření nebo stavební projekty.
 • Právní záležitosti: Advokáti, realitní makléři a další profesionálové často využívají náhled do katastru nemovitostí při právních transakcích a konzultacích s klienty.
 • Věcná břemena: Lze zjistit, zda na nemovitosti spočívají nějaká věcná břemena nebo omezení, což může mít významné právní a finanční důsledky.

Nahlížení do katastru nemovitostí po záštitou – ČÚZK

Kdo vlastně spravuje ze zákona soubor údajů o nemovitostech? Samozřejmě že je to Český úřad zeměměřický a katastrální.

Může se kdykoliv stát, že budete mít potřebu nahlédnout do katastru, ať kvůli sobě, tak i kvůli někomu jinému. Jedná se o obrovskou výhodu oproti předchozím rokům, kdy nebylo možné nahlížet do katastru nemovitostí on-line přes internet. Přitom dříve jste si mohli pořídit informace z katastru pouze při navštívení katastrálního úřadu. Díky on-line nahlížení, je vše pro všechny snazší. Má pouze informativní charakter, ale za to máte možnost vyhledávat konkrétní čísla parcely, stavby, jednotky, vyhledávání řízení a máte na pomoc i mapu – k vyhledání vlastníka nemovitosti a kde přesněji se nemovitost nachází.

On-line nahlížení

Jde přesněji o aplikaci, kde máte možnosti získávat různé možné údaje o nemovitostech evidovaných v katastru nemovitostí. Nahlížení do katastru je volně přístupné komukoliv, nevyžaduje registraci a ani nic nemusíte platit. Rovněž probíhají co nejčastěji aktualizace, aby jste mohli být stále v obraze. Rozhodně máte možnost vyhledávat nemovitost podle jména vlastníka či majitele.

Webové stránky – ČÚZK

Jak funguje vyhledávání v katastru nemovitostí?

Co se týče orientace, pokud nevíte jak na to, tak Vám poradíme. Stisknutím například „vyhledat parcelu“ se Vám ihned zobrazí kolonka, kde máte možnost vyplnit jméno obce, to ale nebývá povinné. Důležitější bývá kolonka název katastrálního území. Po vyplnění této kolonky Vás to automaticky navede na vyplnění parcelního čísla. Stisknutím „vyhledat“ se Vám objeví nebo naopak nebude nalezena příslušná parcela. Jako dalším je tu vyhledání konkrétní stavby. Nabídne se Vám vyhledávání pomocí části obce a možnost zvolení, zda se orientovat parcelním či evidenčním číslem. Poté Vám vyhledá aplikace to, co potřebujete.

Zobrazení mapy
vyhledat řízení
Vyhledat stavbu
Vyhledat jednotku
Vyhledat parcelu

Stačí vždy kliknout na obrázek a dostanete se přímo do katastru. Nyní tak můžete pohodlně prohledávat v mapách, parcelách, stavbách atd.

Jaké jsou naše osobní zkušenosti s vyhledáváním parcel v online katastru nemovitostí?

„Myslím, že vyhledávání parcel v online katastru nemovitostí je skvělým nástrojem pro získání potřebných informací o nemovitostech. Je to rychlé, efektivní a pohodlné. Měl jsem možnost zjistit vlastnictví pozemků a další důležité údaje během několika okamžiků. Tato služba mi ušetřila mnoho času a usnadnila proces hledání informací o nemovitostech. Je to skvělý způsob, jak získat nezbytné údaje pro různé účely, a jsem s ní velmi spokojen.“

Praktický video-průvodce pro vyhledávání v katastru nemovitostí

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně hledání v katastru nemovitostí

 • Jak dlouho trvá získání informací pomocí katastru nemovitostí?
  • Většinou získáte informace okamžitě po zadání relevantních údajů do vyhledávacího pole.
 • Může kdokoli používat tuto službu?
  • Ano, Náhled katastru nemovitostí je dostupný pro veřejnost. Kdokoli může používat tuto službu k získání informací o nemovitostech.
 • Jaké informace získám pomocí této služby?
  • Můžete získat informace o vlastnících nemovitostí, parcelní čísla, výměry a další relevantní údaje.
 • Je náhled do katastru nemovitostí legální?
  • Ano, tato služba je zcela legální a provozována Českým katastrem nemovitostí.