Solární ohřev vody svépomocí – Jak na to?

Napsal | 23.7.2014

Ceny za energie jsou ve světě čím dál tím větší a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl ubírat jiným směrem. Již nějakou dobu odborníci tvrdí, že budoucnost je ve využívání obnovitelných zdrojů, jenže jaké máme my, obyčejní lidé, možnosti? Na tuto a další otázky, Vám odpovíme v následujícím článku.

Typy solárního ohřevu – je potřeba odborníka?

Článků o fotovoltaice tu už bylo nespočet a my se dnes rozhodli Vám poskytnout malý návod na solární ohřev vody svépomocí. Než se do čehokoliv pustíte, musíme Vás upozornit, že se jedná o velice složitou práci, při které budete potřebovat nejedno profesionální nářadí. Nejlepší je mít známého zkušeného instalatéra, nakoupit si požadované díly a pak ho požádat o smontování (třeba za pár stovek, pivo a řízek…).

Nicméně pokud jste přeci jen odhodlaní, máme de facto 2 typy solárního ohřevu vodysolární systém s nuceným oběhem a samotížný solární systém. My se zaměříme na druhou variantu, neboť na tu nepotřebujete výše zmíněného instalatéra a dost možná ji zvládnete sami.

Samotížný solární systém a jeho základní specifikace

V podstatě jde pouze o koupi solárních panelů a bojleru, resp. zásobníku, který se musí vyskytovat výškově nad panely (odsud slovo samotížný…). Tento systém nepotřebuje oběhové čerpadlo, nemusíte ho složitě tlakovat a nepotřebujete být zruční se speciálním instalatérským náčiním.

Nejčastěji se prodávají zásobníky na 200-300l vody, nicméně to je více méně na Vás. Následně je potřeba postavit solární panely vhodně ke slunci, resp. na jižní stranu. Na propojení doporučujeme použít měděné trubky a následně se poradit s uživateli, jež s tím mají zkušenosti, na izolaci. Právě izolace je leckdy kámen úrazu a úniky tepla jsou skutečně vysoké. Dobré je zaizolovat i samotnou nádrž, nebo bojler, kde budete mít posléze teplou vodu. V zimě je to více než nutné!

Samozřejmě, že solární ohřev vody svépomocí není práce na jedno odpoledne a rozhodně budete potřebovat aspoň 2 lidi, kteří jsou spíše zruční se svářečkou apod. Cenově se tento projekt ale dlouhodobě vyplácí již nespočtu lidí po celé republice. Tak proč si ho taky nedopřát?