Chrliče vody k bazénu nebo jezírku

Napsal | 23.7.2014

Vodní příslušenství k bazénům nejsou jen filtrace vody, teploměry, solární panely apod. Co se týče těch zábavnějších kousků, můžete si do bazénu dopřát různé protiproudy, osvětlení, či třeba chrliče. A právě na chrliče vody jsme se rozhodli zaměřit v dnešním článku. Jaké máme možnosti, kolik takový chrlič vody stojí a jaký objem vody dokáže zpracovat? To a mnohé další v následujících několika řádcích.

K bazénu, nebo k jezírku?

Chrliče vody se prodávají ve své podstatě na dvojí využití – k bazénu, nebo k jezírku. My začneme těmi bazénovými. Ty jsou neporovnatelně dražší a náročnější na instalaci. Nejdříve ale něco k technice –chrliče se připojují na samostatný okruh vody. Voda je přiváděna čerpadlem bazénovým potrubím, které musí zvládnout minimálně 20m3 vody. Každý chrlič (resp. jeho prodejce) by pak měl být osazen doporučeným vybavením bazénu, abyste tak předešli například nízkému průtoku vody skrze chrlič apod.

Typy a tvary bazénových chrličů

Co se týče samotných chrličů, prodávají se velmi různé tvary – prudký, ostrý Střelec, či Kozoroh, podélný a spíše relaxační Štír a mnoho, mnoho dalších. Chrliče jsou z nerezové oceli a vyrábí se jak lesklé, tak matné provedení. Jejich cena začíná na 10 tisících korunách, nicméně kvalitní modely začínají až někde na 15-20 tisících. Nejedná se tak rozhodně o levnou zábavu a to nezapomeňte přičíst čerpadlo, trubice, atd.

Chrliče k jezírku

Naproti tomu chrliče vody k jezírku jsou o poznání levnější a méně náročné. To je způsobené hlavně díky tomu, že se zde nevyžaduje takový proud a takové zatížení – voda je tak malým čerpadlem přiváděna do chrliče a jemný proud vody stéká do jezírka. Pokud jsme tvrdili, že u bazénových chrličů je nepřeberné množství tvarů, zde to platí dvojnásob. Různé sošky, žáby, květiny… prostě vše, nač si můžete vzpomenout. Ceny se pak odvíjejí hodně individuálně, v závislosti na velikosti sochy, proudu vody apod. Řádově se ale jedná o tisíce korun, nikoliv desetitisíce, jako v případě bazénových chrličů.