Bazénová chemie pro děti

Napsal | 23.7.2014

O chemii do bazénů a celkově úpravách kvality vody jsme Vám již jeden článek poskytli, nicméně značná část z Vás se ptala, zda-li je zmiňovaná chemie do vody bezpečná i pro děti. My jsme se rozhodli tomuto tématu věnovat celý jeden článek, neboť se domníváme, že se jedná o téma, které by mělo být řečeno na pravou míru a nezůstat jen u strohého komentáře.

Bezchlorová bazénová chemie

Obyčejná bazénová chemie, o které jsme se bavili v minulém článku, obsahuje poměrně velké množství chloru, který je samozřejmě ničivý pro všechny mikroorganismy. Člověku tato chemie ovšem neublíží, pokud bude dodržovat zásady, jako nepít vodu, nevyplachovat si s ní příliš oči apod. To ovšem leckdy dětem nevysvětlíte a tak jsou na trhu přípravky bez chloru.

Jak to vlastně funguje?

Jedná se o bezchlorovou, potažmo kyslíkovou dezinfekci vody. Tyto přípravky jsou vhodné právě pro děti, neboť nedráždí oči, sliznice a tělo není po koupání vůbec cítit po chloru. Samozřejmě je tato bazénová chemie o něco dražší, než normální chlorové tablety, nicméně za bezpečí našich dětí to, myslíme, stojí. U nás je asi nejrozšířenější přípravek Chemoform Kyslíkové tablety 1kg. Ty stojí 580 korun a výrobce udává, že se tyto tablety musí používat v kombinaci s aktivátorem – litrová lahev aktivátoru stojí 200 korun. Nyní jsme tedy na necelých 800 korunách.

Dávkování a alternativní způsoby

Nyní je kámen úrazu dávkování, neboť týdně byste do bazénu měli naházet právě 5 tablet na 10m3 vody. V dalších týdnech je sice dávkování o něco menší, ale i 800 za 14 dní koupání… zvážení necháme na Vás.

Jako alternativa pak může posloužit Kids Care pro dětské bazénky. Jeden sáček vystačí na 800 – 1200 litrů vody a voda zůstane čistá 14 dní. Sáček pak stojí pouze 75 korun. Odborníci ale doporučují do větších bazénů neriskovat a používat kvalitní značkovou chemii – čili tu, kterou jsme zmiňovali výše. Rozhodnutí je už ale čistě jen a jen na Vás.