Postřik na molice

Napsal | 4.10.2014

Škůdci na zahradách nikdy nespí a je důležité své rostliny pravidelně kontrolovat. Toto pravidlo platí dvojnásob u mšic a molic, které jsou pro některé zahrádkáře doslova strašákem a obávaným nepřítelem. My jsme se dnes rozhodli věnovat čas boji proti molicím a ukážeme Vám některé efektivní způsoby boje.

Jak poznám molice?

Než ale začneme květiny a plodiny stříkat proti molicím, bylo by dobré vědět, jak molice vypadají, čím se projevují a jak jim předcházet. Začneme vzhledem.
Molice jsou bílí až žlutaví broučci o velikosti asi 2mm. Na rostlinách se vyskytují zejména ve spodních částech listů, ale leckdy je možné je objevit i na svrchních částech. Často po sobě zanechávají lepkavý trus, což činí listy rostlin lepkavé. Nejčastěji se vyskytuje na okrasných rostlinách, paprikách, či rajčatech.

Následky a prevence

Molice škodí rostlinám tak, že sají její šťávy. Rostlina je tak oslabená, listy ztrácí barvu, odumírají a rostlina je vystavena dalším chorobám, jako jsou třeba plísně.

Prevence je zde určitě na místě – nepřelévat rostlinu, zajistit rostlině vhodnou půdu a hnojiva a také, jak už jsme zmínili, často kontrolovat. Když se molice zachytí včas, je poměrně snadné je zničit, nicméně v pozdějších fázích je boj poměrně složitý.

Způsoby obrany proti molicím

Nyní už něco k samotným přípravkům proti molicím. Postřiky sami o sobě působí pouze na živé jedince, čili vajíčka jsou stále chráněna. Postřik proto musíte často opakovat, v závislosti na dávkování udávaným od výrobce. Jako příklad takového přípravku můžeme uvést mospilan, kam stačí jen přidat vodu a pomocí aplikátoru můžete rovnou přejít k postřiku. Balení 0,5l seženete do 50 korun.

O něco ekologičtějším způsobem likvidace je nasazení vosiček Encarsia Formosa, které parazitují na molicích a úspěšně je hubí, včetně vajíček, ze kterých se líhnou právě vosičky. Pro člověka jsou neškodné a jejich cena je asi 150 korun za balení 200ks vosiček. Jejich „aplikace“ je udávána od výrobce.

Pokud se Vám v boji s molicemi osvědčilo ještě něco jiného, určitě se s námi podělte o Vaše postřehy.