Sněžná plíseň v trávníku – jak se jí zbavit?

Napsal | 8.6.2014

Každý jistě bude souhlasit, že na pohled krásnou zahradu dělá především trávník. Okrasných keřů, stromů a květin můžete mít kolik chcete, ale nebude-li mít vaše tráva nádhernou, tmavě zelenou barvu, nikoho neohromíte. Mezi nejtypičtější poškození trávníků v České republice patří právě plíseň sněžná, kterou není radno podceňovat. A pokud je právě Váš trávník touto nepříjemnou plísní poškozen, pusťte se ihned do boje. Čím déle totiž budete s ošetřením otálet, tím horší budou následky.

Jak sněžná plíseň vypadá

Objeví-li se na Vašem trávníku bíle nebo narůžovělé skvrny nepravidelného tvaru a velikosti, pak můžete začít mít podezření. Pokud jsou potaženy jemnou pavučinou (hlavně po ránu) a je období, kdy právě sešel sníh, (nebo se shodujete s některým z dalších rizikových faktorů, mezi které patří například výrazné zastínění s kombinací s vlhkostí, neodklizené listí a zbytky posekané trávy či nadbytečné zásobení půdy dusíkem), tak Vám „gratuluji“, plíseň sněžná dorazila na Vaši zahradu.

Léčba

Nejprve aplikujte bio-fungicid, který posiluje odolnost rostlin. Dále se připravte na důkladné čištění, vyhrabávání a posléze dosetí trávníku. Vše zakončete dohnojením.

Preventivní opatření

Pokud si zrovna nemůžete vybrat optimální umístěná trávníku, které by se vyhýbalo zastíněným polohám, nevadí. Zkuste alespoň kvalitní travní směs, vyrovnané hnojení půdy a důkladné odstraňování organické hmoty (pod tím si představte zbytky posekané trávy a spadané listí). Chcete-li na to jít raději chemickou cestou, samozřejmě můžete. Klasický fungicidní postřik zajisté vykoná své. Mezi nejúčinnější látky konkrétně proti této plísní patří anilazin, benomyl, fenarimol a (nejen v České republice asi nejpoužívanější) azoxystrobin. Samozřejmě náš trh nabízí i ekologičtější varianty – proti houbovým chorobám je zde například biologický přípravek Polyversum.

Aby bylo ošetření účinné, musí být provedeno preventivně, a to konkrétně na podzim (ve chvíli, kdy teploty ještě stále dosahují 10°C). Ideální je Váš trávník ošetřit hned dvakrát (druhý zásah se provádí 14 dní po tom prvním).