Pařeniště – foliovníky na zahradu

Napsal | 11.6.2014

Jste vlastníkem zahrady nebo zahrádky a rádi pěstujete nejrůznější druhy zeleniny? Pak jste jistě (tedy pokud už nějaký nemáte) přemýšleli o nějakém tom fóliovníku, pařeništi či skleníku. Všichni tito tři výše zmínění pomocníci se od sebe funkcí liší jen pramálo (rozdíly najdete ve velikosti a materiálech, ze kterých jsou vyrobeny) a pěstování a růst Vámi zvolených plodin krásně urychlí.

Výhody pařenišť, fóliovníků a skleníků

Každý zahrádkář, který již jednou vyzkoušel některou z těchto tří možností, si už své hobby nedokáže bez takovéhoto pomocníka ani představit. Díky tomuto vynálezu se Vám totiž otevírají úplně nové možnosti v zahrádkaření. Již na začátku roku si zde můžete takzvaně předpěstovat některé sazenice, nemusíte se svým koníčkem čekat až na teplejší počasí. V letních měsících pak skleník využijete k pěstování teplomilných druhů rostlin. A ani na podzim se se skleníkem rozhodně nemusíte nudit, přišel totiž ideální čas na pěstování pozdních druhů zeleniny. V zimě pak tento úžasný vynález můžete využít například k uchovávání choulostivějších rostlinek. Jak je tedy patrné, skleník (fóliovník či pařeniště) využijete opravdu celoročně.

Koupě nebo výroba?

Ve chvíli, kdy jste se rozhodli jednoho takového pomocníka pořídit i na Vaší zahrádku, máte hned dvě možnosti, jak Vámi vysněnou vymoženost získat. Jednodušší (bohužel však dražší) variantou je koupě. Výhoda je ta, že již daný den budete moci začít s pěstováním. Nicméně patříte-li mezi nadané kutily, mohu vřele doporučit si jeden takový fóliovník vyrobit. Není to vůbec těžké, nejen že ušetříte nějaký ten peníz, ale i dosáhnete požadovaných rozměrů a nesmíme zapomenout na ten krásný pocit při dokončení Vašeho díla. Poté pokaždé, když projdete kolem nebo se na Váš výsledný výtvor jen podíváte, budete mít zaručeně větší radost než u koupeného produktu.

Ovšem nejste-li zrovna nejzručnější a bojíte se, že by Vám vlastnoručně vyrobený fóliovník spadl na hlavu, nevadí. Na dnešním českém trhu si rozhodně máte z čeho vybírat.