Jak zničit houby v trávníku?

Napsal | 2.1.2016

Přejete si mít krásný a zdravý trávník, ale vyskytují se Vám tam stále houby? Poradíme, jak se správně o trávník preventivně postarat, a jak houby v trávníku zneškodníte, aby se jejich růst neopakoval.

Čím to je?

Jestliže jste nováčci v pěstování a zahrádkářství, jistě Vás překvapí to, kvůli čemu Vám v trávě právě ty zvláštní houby rostou. Je to díky tomu, když je deštivé počasí. Vzduch je hned vlhký a s ním i půda. Už v tu chvíli, po dešti, uvidíte výsev malých hub. Většinou jde o druh Kropenatce otavního. Vyskytují se i po velmi častém hnojení, sečení nebo díky exkrementům, které se do půdy uvolňují. Pokud však vládne do deštivého počasí i teplo, je nejvyšší čas se i houby postarat a zničit je, jinak Vám prorostou celým trávníkem bleskovou rychlostí.

Co se týče konzumace těchto hub, je nebezpečná. Jde o jedovatý druh. Po požití těchto hub, je člověk velmi hyperaktivní a má zvýšenou chuť k jídlu.

Jak se hub zbavit

Jsou dvě možnosti, jak se hub zbavíte. Jednou z nich je za pomoci chemických prostředků. Díky čemu se hub zbavíte určite, doporučujeme fungicid Dithante M 45. Samozřejmě můžete použít i neředěné savo. Není sice šetrné k trávníku, ale houby zneškodní. Tráva po nějaké krátké době zase doroste. Podívejme se však na tu ekologičtější stránku hubení. To je právě na základě provzdušení půdy, kdy za použití kupříkladu vidlí uděláte po trávníku otvory a zavlažujte. I tímto způsobem se Vám může podařit ze svého trávníku houby vypudit.

Stále se nedaří?

Pokud se však budou stále vyskytovat, nezavlažujte tak často, ale zato zvyšte dávky. Jestliže už ani to nepomáhá, zkuste jinou, ale fyzicky namáhavou metodu. Musíte vykopat zeminu až do 50 cm, kde by měly houby končit. Půdu odstraňte a nahraďte novou a čistou. Tím, že zeminu v oblasti výskytu hub vykopete, narušíte rozrůstající se podhoubí.