Škůdci na orchidejích – Jak se jich zbavit?

Napsal | 2.9.2023

Asi každý zahrádkář se už někdy setkal s problémem, že mu jeho milovanou rostlinu, záhon, či dokonce celé pole devastují škůdci. My jsme se dnes rozhodli zaměřit na pěstitele orchidejí. Jací škůdci tyto krásné rostliny ohrožují a jak se jich efektivně zbavit? Dozvíte se o pár řádků níže.

Jak správně pěstovat orchideje – květiny z čeledi orchidaceae?

Orchideje jsou květiny z čeledi Orchidaceae a jsou známé pro svou krásnou a exotickou květenství. Jsou to jedny z nejrozmanitějších druhů kvetoucích rostlin na světě, s tisíci různými druhy a hybridy. Rostliny jsou známé svými unikátními květy, které mají různé tvary, barvy a vzory. Orchideje rostou v různých částech světa, včetně tropických deštných lesů, horských oblastí a dokonce i v pouštních oblastech. Květy orchidejí jsou často používány v květinovém průmyslu a jsou oblíbenou volbou pro výzdobu domů a zahrad.

Orchideje jsou také známé svou složitou biologií a náročnými podmínkami pro růst. Některé druhy orchidejí jsou epifyty, což znamená, že rostou na jiných rostlinách, zatímco jiné rostou přímo v půdě. Kultivace orchidejí může být náročná, ale pro mnoho lidí jsou tyto krásné květiny velmi ceněny a obdivovány.

Pěstování orchidejí může být zpočátku náročné, ale s trochou péče a pozornosti můžete dosáhnout krásných květin. Zde je návod, jak správně pěstovat orchideje:

 • Výběr orchideje: Existuje mnoho různých druhů orchidejí, takže je důležité vybrat si takový druh, který bude vyhovovat vašim podmínkám. Nejběžnějšími druhy jsou Phalaenopsis, Cattleya a Dendrobium.
 • Umístění: Orchideje potřebují dostatek světla, ale nesnášejí přímé sluneční světlo. Umístěte je na místo s jasným, rozptýleným světlem. Vhodné jsou i okna s východní nebo západní expozicí.
 • Teplota: Orchideje mají rády teploty mezi 18-24°C během dne a mírný pokles na 13-15°C v noci. V létě se pokuste udržet stabilitu teploty, aby nedošlo k přehřátí.
 • Vlhkost vzduchu: Orchideje mají rády vlhký vzduch. Pokud je vzduch v bytě suchý, můžete okolo květin umístit nádoby s vodou nebo použít zvlhčovače vzduchu.
 • Zalévání: Zalévání orchidejí je citlivá záležitost. Raději zalévejte méně, ale pravidelně. Substrát by měl být lehce vlhký, nikoli promáčený. Používejte dešťovou vodu nebo destilovanou vodu, protože chlorovaná voda jim může ublížit.
 • Hnojení: Orchideje potřebují pravidelné hnojení. Použijte speciální hnojivo pro orchideje, a to v poloviční dávce, než je uvedeno na obalu. Hnojte přibližně jednou měsíčně během vegetačního období.
 • Květinový substrát: Orchideje potřebují speciální substrát určený pro orchideje. Obvykle se jedná o směs kůry stromů, mechu a dalších organických materiálů.
 • Přesazování: Orchideje je třeba přesazovat asi jednou za 2-3 roky, když substrát začne být rozpadlý nebo kořeny vyrostou z květinového hrnce.
 • Odstranění odkvetlých stonků: Po odkvětu odstraňte suché květní stonky a pokuste se podpořit nový růst.
 • Pozor na škůdce a choroby: Pravidelně kontrolujte orchideje na příznaky škůdců a chorob a postupujte dle potřeby. Obvyklými problémy jsou například přemnožení mšic, plísňové infekce nebo hniloba kořenů.
Pěstujeme orchideje s Veronikou

Kteří škůdci mohou napadají orchideje?

Orchideje mohou být napadeny různými škůdci. Mezi nejběžnější škůdce orchidejí patří:

Červci – Coccidea

Asi nejznámějším škůdcem orchidejí je červec rodu Coccidea. Jedná se o malého, bílého broučka, který narušuje listy a poměrně rychle se množí. Jako dobrou obranu proti červcovi se doporučují postřiky proti červovitým škůdcům. Velmi se osvědčil např. Agrion, který zahubí jak červy, tak i nakladená vajíčka (pokud se vytvořili kolonie). Často se doporučuje i samotné červce mechanicky setřít a poté pro jistotu prostříkat Agrionem. Ten lze sehnat již za necelou stokorunu za 0,5l balení.

Svilušky – malí žlutí pavoučci

Dalším, neméně škodlivým organismem, jsou Svilušky. Ty se vyznačují jako miniaturní žlutí pavoučci, kteří žijí přichycení na listech orchidejí a sají z nich šťávu a živiny, které jsou důležité pro jejich správný rozvoj. Svilušky je poměrně těžké včas podchytit a zničit, neboť jsou velmi malé a zpočátku nenápadné. Listy orchidejí postupně získávají žlutavou, až bronzovou barvu, ze spodní strany lze rovněž nahmatat drobné pavučinky. Jako účinná ochrana se doporučují postřiky, insekticidy, jímž může být třeba Mospilan, nebo třeba Svilustop.  Oba seženete za cenu kolem 50 korun za balení. Zbavit se Svilušek ale není jednoduché a může to v konečné fázi trvat i déle než měsíc.

Slimáci

Slimáci mohou napadat květy orchidejí a žrát listy. Způsobují charakteristické otvory a chomáče na listech.

Další škodlivý i neškodní paraziti

Jako další škůdce, které jsou pro orchideje nebezpečné, můžeme zmínit ku příkladu mšice, nebo puklice. Naopak neškodné jsou třeba smutnice – tyto mušky jsou sice velice „otravné“, nicméně rostlině přímo neškodí. Stačí nasadit poměrně účinné lepivé „šipky“, které lze koupit za pár korun a mušky se na snadno přilepí a uhynou.

Je důležité pravidelně kontrolovat orchideje a hledat příznaky škůdců a chorob. Pokud zaznamenáte nějaké problémy, mějte na paměti, že léčba orchidejí je nejúspěšnější, když je zahájena co nejdříve. Můžete použít organické nebo chemické prostředky pro ochranu a léčbu orchidejí podle pokynů na obalech.

Jak ochránit orchideje před škůdci?

 • Pravidelná inspekce: Pravidelně kontrolujte své orchideje, abyste rychle zaznamenali příznaky škůdců nebo chorob.
 • Izolace nových rostlin: Pokud přidáváte nové orchideje do vaší sbírky, izolujte je na několik týdnů od stávajících rostlin. To pomůže zabránit šíření možných škůdců na vaše zdravé rostliny.
 • Zachovávejte čistotu: Udržujte okolí orchidejí čisté a zbavené rostlinných zbytků nebo odpadků. Škůdci mohou skrývat v těchto místech.
 • Použití neemového oleje: Neemový olej je přírodní prostředek, který lze použít k prevenci a léčbě škůdců u orchidejí. Aplikuje se jako sprej na listy a stonky rostliny.
 • Cheminé prostředky: V případě závažných infestací nebo chorob můžete použít chemické prostředky, které jsou určeny pro ochranu orchidejí. Mějte však na paměti, že byste měli dodržovat pokyny na obalu a používat tyto prostředky opatrně.
 • Zachovávejte správné prostředí: Správná péče o orchideje, včetně optimálního osvětlení, teploty a vlhkosti, může posílit odolnost rostliny proti škůdcům a chorobám.
 • Přesazování: Při přesazování orchidejí odstraňte starý substrát a pozorně prozkoumejte kořeny na případné škůdce nebo hnilobu. Odstraněte poškozené části a poté rostlinu přesadíte do čistého substrátu.

Pamatujte, že prevence je nejlepší ochrana. Udržováním zdravého prostředí pro orchideje a pravidelným monitorováním stavu rostlin můžete minimalizovat riziko infestace škůdci