Škůdci na orchidejích – Jak se jich zbavit?

Napsal | 5.10.2014

Asi každý zahrádkář se už někdy setkal s problémem, že mu jeho milovanou rostlinu, záhon, či dokonce celé pole devastují škůdci. My jsme se dnes rozhodli zaměřit na pěstitele orchidejí. Jací škůdci tyto krásné rostliny ohrožují a jak se jich efektivně zbavit? Dozvíte se o pár řádků níže.

Červci

Asi nejznámějším škůdcem orchidejí je červec rodu Coccidea. Jedná se o malého, bílého broučka, který narušuje listy a poměrně rychle se množí. Jako dobrou obranu proti červcovi se doporučují postřiky proti červovitým škůdcům. Velmi se osvědčil např. Agrion, který zahubí jak červy, tak i nakladená vajíčka (pokud se vytvořili kolonie). Často se doporučuje i samotné červce mechanicky setřít a poté pro jistotu prostříkat Agrionem. Ten lze sehnat již za necelou stokorunu za 0,5l balení.

Svilušky

Dalším, neméně škodlivým organismem, jsou Svilušky. Ty se vyznačují jako miniaturní žlutí pavoučci, kteří žijí přichycení na listech orchidejí a sají z nich šťávu a živiny, které jsou důležité pro jejich správný rozvoj. Svilušky je poměrně těžké včas podchytit a zničit, neboť jsou velmi malé a zpočátku nenápadné. Listy orchidejí postupně získávají žlutavou, až bronzovou barvu, ze spodní strany lze rovněž nahmatat drobné pavučinky. Jako účinná ochrana se doporučují postřiky, insekticidy, jímž může být třeba Mospilan, nebo třeba Svilustop.  Oba seženete za cenu kolem 50 korun za balení. Zbavit se Svilušek ale není jednoduché a může to v konečné fázi trvat i déle než měsíc.

Další škodlivý i neškodní paraziti

Jako další škůdce, které jsou pro orchideje nebezpečné, můžeme zmínit ku příkladu mšice, nebo puklice. Naopak neškodné jsou třeba smutnice – tyto mušky jsou sice velice „otravné“, nicméně rostlině přímo neškodí. Stačí nasadit poměrně účinné lepivé „šipky“, které lze koupit za pár korun a mušky se na snadno přilepí a uhynou.

Pokud máte problém s orchideji, či jste narazili na škůdce, se kterým si nevíte rady, určitě nám napište a my se pokusíme dát pár rad, jak s nepřítelem zatočit.