Opadávání květů rajčat – možné příčiny a řešení

Napsal | 4.10.2014

I když nám už letní sezona definitivně zmizela v ranních mlhách a inverzi, rozhodli jsme se reagovat na Vaše dotazy a zaměřit se na nejčastější chyby, které dělají zahrádkáři při pěstování rajčat. Konkrétně dnes objasníme možné příčiny a také řešení opadávání květů rajčat. Pokud tedy máte s tímto problémem zkušenosti, určitě čtěte dále.

Různé příčiny opadávání

Opadávání květů rajčat se projevuje velmi různě, v závislosti na závažnosti problému. Někdy vypadají rostliny zcela zdravě a prostě jen opadá pár květů. Jsou ale i případy, kdy opadají skutečně všechny květy a to i 2 následující sezony po sobě. Možných příčin je hned několik.

Zálivka

Jako první, a možná i nejpravděpodobnější příčina problému, je příliš častá zálivka. Rostliny mohou být přelité a ztrácí tak květy. Často se tento problém projevuje opadáním středně velkého počtu květů, zřídka kdy opadají opravdu všechny. Řešení je zde poměrně jednoduché – stačí omezit zálivku a pokud možno si vyhledat v odborné literatuře, či na internetu, přibližnou periodu zalévání v závislosti na druhu rajčat, který pěstujete.

Hnojiva

Dalším problémem mohou být hnojiva. Zde opět musíte najít vhodnou mez – hnojiva nesmí být ani moc, ani málo. Většinou se doporučuje kolem 7cm vrstvy organických látek a pH mezi 5-6. Opět byste měli používat pouze vhodná hnojiva určená pro rajčata a pokud možno i pro Váš konkrétní druh, který pěstujete (pokud chcete mít skutečně co nejlepší úrodu).

Škůdci

V neposlední řadě se také může jednat o škůdce – mnoho pěstitelů má problémy s muškami, které v kolénkách květů nakousnou stonek a usadí sem larvu, díky níž květy odumírají a usychají. Zde je důležité poškozené květy zavčas odstranit, aby se larvy nerozšířili. Jednotlivé rostliny můžete rovněž ochránit některými insekticidy – jejich použití a dávkování důrazně doporučujeme konzultovat s odborníky v prodejnách.

Pokud je Vám známo o dalších možných příčinách opadávání květů, určitě se s námi podělte a my se Vám pokusíme pomoci.