Mandelinka bramborová – účinné postřiky

Napsal | 4.10.2014

Škůdci v záhonech je už natolik zažitý evergreen, že s jeho likvidací má zkušenosti snad už každý zahrádkář. My jsme se dnes rozhodli zaměřit na dalšího populárního škůdce, kterým je mandelinka bramborová. Jak se proti ní účinně bránit?

Odkud se vzala a jak škodí?

Mandelinka bramborová pochází původně z Ameriky a již dlouhou dobu zatápí českým zahrádkářům. Obecně platí, že mandelinka je jeden z vůbec nejodolnějších škůdců, který se u nás vyskytuje. Objevuje se zejména na lilkovitých rostlinách a na bramborách obzvláště. Rostlinám nejvíce škodí larvy, které se líhnou z vajíček, jež mandelinka naklade přes 2000. Pokud si červených larev všimnete, je nedůležitější ihned zahájit obranu, postřik.

Prevence je základ…

Co se týče přírodních postřiků, poměrně osvědčený je louh z kopřiv. Stačí jen nasbírat kopřivy, nechat je několik dní vylouhovat v kýbly s vodou a následně louhem postříkat záhon. Zahrádkáři hlásí, že již po prvním postřiku se zbavili jak larev, tak samotných dospělců. Kromě kopřiv působí odpudivě i kmín, nebo třeba mýdlová voda.

Když odpudivé přípravky nestačí

Pokud je mandelinka již skutečně hojně rozšířená, nemá smysl na cokoliv čekat a je lepší sáhnout rovnou po chemických přípravcích. Zde se opravdu dobře osvědčil přípravek Calypso, který zabíjí právě zejména larvy. Calypso 480 SC se prodává v litrovém balení a jedná se o koncentrát, ze kterého si musíte naředit požadovanou dávku. Na brambory lze využít max. 2x v průběhu vegetace.

Těžký kalibr Spintor

Dalším z přípravků může být Spintor, který obsahuje účinnou látku spinosad. Tento přípravek se rovněž používá na larvy a prodává se v balení po 240g. Je velice účinný a nesmí se používat v blízkosti povrchových vod (důrazně doporučujeme číst etiketu!). Na brambory se smí použít max. 2x a v intervalu nejméně 7x dní.

Zapomeňte na klasické insekticidy

Jestliže uvažujete o koupi tradičních přípravků, jako je třeba mospilan, můžete mu dát šanci, nicméně mnoho zahrádkářů hlásí, že mandelinka je už proti tomuto přípravku imunní.