Jak zlikvidovat puklice na květinách?

Napsal | 8.6.2014

Téměř každý má ve svém domově nějakou tu pokojovou květinu. Ať už jde o orchidej, kapradinu, ibišek, fíkus či jakýkoliv jiný druh rostliny, při nedbalém zacházení a nedostatku pozornosti může Vaši krásnou květinku napadnout nějaký parazit či škůdce. Mezi nejzákeřnější patří právě puklice, o které si v tomto článku řekneme něco více a poradíme Vám, jak se tohoto nevítaného hosta úspěšně zbavit a předejít jeho rozšíření.

Co to ta puklice vlastně je?

Puklice je savý hmyz, který poškozuje rostliny jejich postupným vysáváním. Na listech tvoří kolonie, přičemž jedinci jsou chráněni krycím štítem. Puklic existuje několik možných druhů, mezi ty známější patří například puklice švestková.

Jak se puklic zbavit?

Úplně nejjednodušším řešením je zajisté takto napadenou rostlinu co nejdříve a co možná nejdál vyhodit, tím zabráníte dalšímu šíření na ostatní pokojové rostliny. Pokud ovšem patříte mezi bojovníky a neradi se předem vzdáváte, tak směle do toho. Předem Vás ale musím varovat, že se pouštíte do dlouhého a nelehkého boje, takže se obrňte trpělivostí. Každopádně nic ještě není ztraceno.

V prvé řadě dáme postiženou rostlinu do karantény. Poté se pustíme do mechanického odstraňování všech puchýřku (můžeme použít nehty nebo nůž). V tuto chvíli musíme pracovat velice opatrně, abychom naší (v tuto chvíli již dosti poškozenou) rostlinu tímto zásahem takzvaně „nedodělali“. Při mechanickém odstraňování buďte opravdu pečliví a raději dvakrát se ujistěte, že jste se zbavili všech puchýřků, jinak byste mohli za pár dnů začít úplně nanovo. V následující fázi je naším cílem zbavit se veškerých vajíček a zárodků. K tomu nám pomůže mýdlová voda anebo lihový roztok. Nechcete-li ovšem ponechat vůbec nic náhodě, můžete si také pořídit speciální přípravek na puklice (jedním z takových je mopsilan).

Celý tento proces se musí opakovat několikrát, jelikož parazité se schovávají v nepřístupných místech listů a zemině. Nemocnou rostlinu raději necháváme v karanténě minimálně po dobu 2 až 3 měsíců.