Badyán a jeho léčivé účinky

Napsal | 12.9.2014

Už naši předci před X-stoletími věděli, že jejich zdraví záleží na užití vhodných bylinek. Ani dnes tomu není jinak a bylinkářky i kosmetická studia se soustřeďují na léčivé účinky bylinek. My jsme se dnes rozhodli udělat menší exkurz do světa badyánu a jeho léčivých účinků.

Badyán obecně

Badyán známe především z času Vánoc, kdy ozdobuje i provoňuje celý dům. Jedná se o typickou hvězdu s hnědými plody. Jeho léčivé účinky jsou ale neoddiskutovatelné. Badyán úspěšně prokrvuje končetiny, povzbuzuje nervový systém, pomáhá při léčbě onemocnění dýchacích cest, kdy pomáhá proti kašli a napomáhá odkašlávání. Rovněž se diskutuje o jeho účincích jako afrodisiaka.

Čaje z badyánu

Nyní se pojďme podívat, co lze z badyánu připravit. Začneme jednoduchým badyánovým čajem, na nějž potřebujete pouze hrstku nadrceného badyánu, který nasypete na dno hrnečku. Následně zalijete vroucí vodou a necháte 10-15 minut louhovat. Pak čaj přecedíte a můžete začít pít. Vhodný je zejména při kašli a rýmě, kdy uvolňuje dýchací cesty a zároveň celé tělo.

Další variantou čaje je badyánový čaj, kde můžete ještě přidat lžičku hřebíčku, skořice a anýzu. Zalijeme vroucí vodou a necháme opět 10-15 minut louhovat. Přecedíme a můžeme pít. Tento čaj je vhodný při onemocněních močových cest.

Kosmetika z badyánu

Kapitolou samou o sobě jsou kosmetická líčidla s badyánem. Pokud jste tedy fanouškem přírodní kosmetiky, badyán je pro Vás tou pravou volbou. Jako příklad bychom mohli uvést pleťové mléko s přídavkem badyánu.  Za potřebí bude asi 100ml podmáslí, hrstka najemno drceného badyánu a nejlépe skleněná nádoba, kam si později mléko uschováte. Postup je jednoduchý – podmáslí zahříváme ve vodní lázni a přidáme nadrcený badyán. Po 30 minutách můžete mléko odstavit a ještě 20 minut nechat louhovat – pak už jen scedit (pokud jste badyán nadrtili skutečně najemno, není třeba) a skladovat v lednici. Mléko pak nanášíte 1x denně a vydržet by mělo zhruba týden.

Doufáme, že oceníte naše rady a tipy na kosmetiku s badyánem a pomohou Vám se vypořádat se všemi zdravotními i kosmetickými nemoci.