Jak zlikvidovat rybenky na záchodě?

Napsal | 30.12.2015

Pokud si všimli, na vašich toaletách či v koupelnách nebo jiných vlhkých místech, že se míhá zvláštní hmyz kapkovitého tvaru, jedná se většinou o rybenky. Povíme si něco málo o těchto tvorečcích a hned potom prozradíme, jak se jich můžete zbavit.

Něco málo o rybenkách

Co je opravdu zajímavé, tak tito malí tvorečci jsou na zemi patrně už dobrých 300 miliónů let. Velikostně na tom nejsou nějak strašlivě, je pouze 1 cm velicí. Určitě jste si stačili všimnout, že jsou zbarveni do šedivá. Přesněji jsou pokrytí stříbrnými šupinkami. Proč jsou velice často nacházeni na toaletách a v koupelnách? Milují totiž vlhko. Většinou se také schovávají na temnější místa a jenom, jak zpozorují světlo, snaží se uniknout a nalézt jiné temné a bezpečné místo. Živí se různými zbytky škrobů a sacharidů. Je lepší, když je zneškodníte co nejrychleji. V průběhu 3 let, jejich průměrného dosažení nejvyššího věku, dokáží naklást až přes 100 vajíček.

Prevence

Nejdříve přichází prevence. Musíte se ujistit, že se nikde dlouhodobě neusazuje vlhkost, tudíž musíte udržovat stále suché prostředí. Pokud vytíráte, nenechávejte zem mokrou, ale vždy vytřete až do sucha. K tomu patří i dlouhé větrání místností a stálé udržování vzdušnosti domácího prostředí.

Jak se rybenek zbavíte?

Existují dva typy, jak se tvorečků zbavíte. Jednou možností je za použití chemických látek a druhou možností jsou přírodní látky. Nejdříve k těm chemickým. Tím se rozumí všelijaké pastičky s chemicky upravenou návnadou, různé spreje, které je dokáží ihned zahubit a nebo jakési lapače, na kterých je umístěna páska, jež je napuštěna nějakou lákavou látkou. Přistupme ale k nechemickým možnostem. Pokud můžete ztratit pár brambor, bude to pro dobrou věc, tak to využijte. Stačí udělat past z nastrouhaných brambor, kde se udržuje stálé vlhko a rybenky se tam usadí. Pak stačí jen vzít a vyhodit. Jako další možností je vanilka. Rybenky ji přímo nesnáší. Je zapotřebí koupit pravý vanilkový lusk, který rozpůlíte a nakrájíte na malé kousíčky. Pak je stačí položit tam, kde se to zdá nejkritičtější a rybenky by měly vymyzet. Nejvíce vanilku dávejte do rohů místností.

Doufáme, že Vás tento článek zaujal a pomohl s odsraněním nežádoucích tvorů ve Vaší domácnosti. Jestliže však znáte další jiné a dokonce i šetrnější metody, jak se rybenek zbavit, napiste to do komentářů pod článek.