Ekologický jarní postřik proti škůdcům

Napsal | 31.3.2016

Jaro je tu a určitě znáte ten pohled na zubožené rostliny, které jsou napadeny různými škůdci. Jak je ale nadobro odpudit? Prozradíme Vám několik vychytávek – ekologických jarních postřiků proti škůdcům.

Chraňte své rostliny ekologicky

Většinou Vás zlákají různé reklamy nebo přesvědčeni o tom, že chemické přípravky nejvíce zabírají. Kolikrát si všiměte jejich ceny, jsou zbytečně předražené a škodí jak Vaší rostlině, tak později i Vám. Zkuste jít tou ekologičtější cestou s prostředky, které máte lehce k dostání i doma a zjistíte, že výsledek je mnohdy i lepší.

Ekologické postřiky

Už ztrácíte naději ve výhru proti molicím? U tohoto škůdce je známo, že je velmi náročné ho odpudit. Zkusit na ně můžete právě jednu z nejstarších metod. Stačí si pořídit 200 g toho nejlevnějšího dýmkového tabáku a ten povařte ve vodě. Přidejte 200 g česneku a nechte celý den ustát.

Pojďme si uvést dalším prostředek tentokrát proti mšicím a různému druhu hmyzu. Pro postřik budete potřebovat 80 g nasekaných listů z rajčat, které namočíte na noc ve vodě a ráno scedíte. Zkuste využít také bylinky. Na bylinkový postřik proti škůdcům budete potřebovat – 80 g čerstvých nasekaných listů pelyňku, které přelijete 1,25 litrem vroucí vody. Poté stačí jen po vylouhování scedit a nechat vychladnout. Za pár chvil máte ekologický postřik hotový.

Mechanická obrana

Možná se Vám to bude zdát přehnané nebo nesmyslné, ale existují i mechanické možnosti obrany proti škůdcům. Kupříkladu brouci jménem klopušky, malinovníci, listohlodi a nosatci lískoví – tyto škůdce můžete s klidem sklepávat do plachet či na lepem potřené desky. Nejlepší čas pro sklepávání je ráno, kdy jsou po chladném počasí ještě zatuhlí. Další zkušeností je boj proti plošticím a housenkám, kdy na ně platí silný proud vody.

Preventivní ochrana – čistota a pořádek

Bylo by dobré, kdybyste si před každou zimou odklidili mumifikované plody a brzy v předjaří si provedli řez ovocných dřevin. Díky tomuto preventivnímu poklizení a ošetření budete mít méně starostí se škůdci a chorobami rostlin.