Randap postřik na plevel

Napsal | 30.6.2014

Plevel je nepřítelem prakticky každého zahrádkáře i zemědělce. Z historie víme, že prakticky nejúčinějším bojovníkem proti plevelu bylo mechanické vytrhávání, kde bylo klíčové vytrhnout i kořínky, aby se daný druh plevele znovu nerozšířil. Tato metoda je ale poněkud zastaralá a na velké zahrady prakticky neaplikovatelná, neboť si dříve, či později zničíte svá záda. Naštěstí doba pokročila natolik vpřed, že si dnes může naprosto každý koupit chemický přípravek na hubení plevele – my se v dnešním článku rozhodli zaměřit právě na jeden z nejznámějších přípravků proti plevelu – Roundup.

Roundup postřik na plevel

Roundup je známým herbicidem, jež se prodává hned v několika různých balení. Ty se liší zejména objemem a také rychlostí účinku. Ty dlouhodobé na větší porosty účinkují plně po 14 dnech, ty nejrychlejší pak i do 6 hodin. Zde je hrubý výčet několika z nich.

Roundup Expres

Roundup Expres je přípravek o objemu 1,2 litru. Už jeho název Vám napoví, že funguje opravdu rychle, konkrétně už do 6 hodin. Jedná se o předem namíchanou směs na hubení plevele. Mnohé uživatele jistě potěší nastavitelná hlavice, kde si můžete vybírat mezi plošným postřikem, či skapáváním na jednotlivé rostliny. Přípravek vydrží zhruba na 1000 rostlin a jeho cena se pohybuje kolem 200 korun. Je možné zakoupit i větší balení.

Roundup koncentrát

Roundup 1000ml – 100% koncentrát je pak určen pro totální likvidaci všeho, co mu stojí v cestě. Jeho výhodou je, že je rostlinou příjmán výhradně zelenými částmi – dostane se tak do oběhu celé rostliny, která následně odumře a zároveň nehrozí kontaminace půdy. Tento koncentrát se ředí s vodou a na 1 litr vody postačí zhruba 20ml přípravku.  Cena se pohybuje kolem 300 korun.

Roundup Gel – revoluční novinka?

Na závěr novinka – Roundup Gel. Ten nabízí tu výhodu, že je naprosto přesný a nemůžete zasáhnout i okolní rostliny. Jednoduše vezmete gel na dávkovač a aplikujete ho na danou rostlinu, po které gel rovnoměrně rozetřete. Jeho cena začíná na 220 korun za 150ml balení.