Dřevěný přístřešek na dřevo

Napsal | 7.12.2014

Ani dnes jsme nezaháleli a v redakci jsme připravovali další kutilský příspěvek. S blížící se zimou jsme se rozhodli pomoci všem, kteří topí doma dřevem a už je nebaví skladovat polena pod nevzhlednými plachtami, nebo chatrnými kůlnami. Tématem totiž bude jednoduchý návod, jak si postavit dřevěný přístřešek na dřevo.

2x měř – jednou řež

Začneme základy. V závislosti na velikosti dřevníku si rozdělte celkovou délku na několik částí (čím více, tím lepší stabilita). Posléze je nejlepší vykopat menší díry, vylít je betonem a do nich upevnit speciální kovové lišty na uchycení trámů. Nyní přejděte k výběru dřeva – opět zde platí, že čím pevnější, tím lepší, nicméně nemá cenu utrácet za dubové trámy. Pakliže máte vybráno, nezapomeňte jednotlivé kusy ze všech stran namořit. Po namoření a zaschnutí zasaďte trámy do lišt a připevněte vruty do dřeva.

Kvalita dřeva a rozestupy

Následně je za potřebí pořídit další nosné trámy, které budou vést po délce obou stran dřevníku. Zde nezapomeňte nechat menší přesah pro případné okapy apod. Pak už jen stačí několik menších trámů rozmístit po šířce celého dřevníku. Rozestupy závisí na pevnosti dřeva, nicméně pokud budete dělat 50cm rozestupy, nic nezkazíte. Opět je důležité pevné přichycení vruty do dřeva.

Nejdůležitější je střecha

Nyní je klíčová volba střechy. Pokud jste střechu spádovali, je volba materiálu prakticky jen na Vás. Pokud nespádovali, musíte volit vlnitý materiál s tím, že vlnky budou směřovat tam, kde chcete mít odtok vody. Nejlepší je využít asfaltové pláty, nebo plech, nicméně ten musíte velmi dobře přichytit, jinak bude při větrném počasí dělat nepříjemný zvuk. Na uchycení střechy používejte kvalitní hřebíky s podložkami proti vniknutí vody.

Vyhrajte si se stěnami

Na závěr už jen stačí vyřešit stěny dřevníku. Zde to necháme zcela na Vás – někomu vyhovuje jednoduché žebrování, někdo by rád zakryl celý obsah dřevníku a vytluče stěny plaňkami. Na závěr doporučujeme podbít střechu několika vzpěrami pro zvýšenou stabilitu a natření dřevníku ochranným lakem.