Co znamená zaplombování nemovitosti?

Napsal | 6.12.2015

Dnes přicházíme s poměrně nezvyklým tématem, ale při tom aktuálním. Přesněji se budeme bavit o zaplombování nemovitosti. Řekneme si, o co se jedná a co tento pojem znamená. Přecejenom to nezní moc smysluplně. Proto se budeme snažit Vás s tím co nejlépe seznámit.

Zaplombování nemovitosti? O co se jedná?

Tento pojem je opravdu zvláštní na první pohled, při tom tolik používaný. Zaplombováním se rozumí vlastně jakýsi stav, kdy se nemůže nijak nakládat s nemovitostí. To znamená, že ji nemůžete prodávat, přepisovat ani darovat. Za zaplombování nemovistosti může mít vinu i nesplacený dluh, malý či velký. Není tomu ale vždy tak. Již od počátku, kdy podepisujete smlouvy ohledně koupi nemovistosti, podepisujete i zástávní smlouvu a to jak Vy, tak i prodávající. Na listu vlastnictví je plomba označena písmenem „P“, kdy na konci tohoto listu je uvedeno označení plomby, buď vklad nebo záznam, s číslem řízení.

Důsledek

Stalo se, že jste zjistili, že podle katastrálního výpisu máte na dům či byt uvalenou plombu? Jako důsledek zaplombování, může být právě to, že se stala nějaká změna v předětu nemovitosti. Abyste lépe chápali, může se jedna o změnu v darovací smlouvě, dokonce i dědického řízení, kde je toto zaznačeno, změna údajů majitele té nemovitosti ale pozor, může se jednat i o soudní rozhodnutí, kdy je uvalena exekuce. Jestliže si nevíte uplně rady s tímto problémem, je nelepší si zajít na příslušný katastrální úřad, kde Vám poskytnou přesné informace.

Jak plombu zrušit?

Co udělat pro to, aby se plomba na Vaši nemovitost zrušila? Samozřejmě pomocí katastrálního úřadu, který ji zruší až po provedení vkladu do katastru nemovitostí. Jestliže může za zaplombování exekutor, je nutné napsat rovnou návrh na zastavení exekuce. Pokud se stane, že jste se o zamplombování dozvěděli náhodou, vše máte zaplacené a opravdu netušíte jak se to mohlo stát, to vše do návrhu zapište. K tomu je ještě lepší přiložit potvrzení o platbách.