Co je etážové topení

Napsal | 12.10.2014

Klasické „stupačky“, nebo centrální vytápění zná asi každý. Nicméně v dnešní době se velmi rozmáhá trend etážového topení, který je fenoménem zejména u nových činžovních domů, nebo u moderních bytů. Jaký je rozdíl, mezi ústředním a etážovým topením a jaké jsou výhody etážového topení? To a mnohé další Vám povíme v následujících několika řádcích.

Co je etážové topení?

Začneme tím, co to vlastně pojem „etážové topení“ znamená. Jedná se o systém vytápění, kdy se systémem trubek vytápí pouze jedno patro domu. Čerpadlo, resp. kotel musí být ve stejné rovině, jako jsou topná tělesa, která jsou už umístěna v konkrétních bytech. Nedochází zde k žádnému převýšení a ani ke ztrátám tepla. Kotel je pak umístěn (většinou) mimo místnosti, zpravidla na chodbě, nicméně regulace tepla probíhá v pohodlí Vašeho domova na radiátorech, nebo přímo na centrálních termostatech pro celý byt, potažmo místnost.

Etážové vs ústřední topení

A jaký je tedy rozdíl oproti ústřednímu topení? Jednoduchý – nedochází zde ke zdolávání žádného výškového rozdílu a teplo je rozváděno vodorovně přímo mezi byty. Nedochází tak k tepelným ztrátám mezi přechody bytů a rovněž jste, jakožto menší skupina využívající dané topidlo, více motivováni ke spolupráci na úsporách (izolace, menší plýtvání apod.).
Samozřejmě lze ale využít etážového topení pouze pro Vás vlastní byt, kdy si pořídíte vlastní topidlo a vlastními prostředky si zařídíte rozvody. Kompletně Vám tedy odpadne nutnost rozpočítávat náklady mezi jednotlivé nájemníky.

Ohřev vody je rovněž realitou

Pokud byste měli zájem si přebudovat kompletně celý byt, můžete si na již zmíněné topidlo připojit i ohřev vody. Můžete se tak zbavit karmy, či jen elegantně vyřešit problém s elektricky napájenými bojlery apod.

Nebojte se jít za odborníky

Pakliže jste stále na pochybách, zajímá Vás cena, či jste se už rozhodli pro zřízení etážového topení, můžete se obrátit na některou z desítek společnosti, které se montáží, návrhem i odbornou konzultací zabývají. Zmínit můžeme třeba společnost EKOMPLEX, či S.G.Electronics a řadu dalších lokálních instalatérů.