Zavařování červené řepy pomocí nálevu

Napsal | 15.10.2014

Zavařování ovoce a zeleniny je asi tak staré, jako ovoce a zelenina sama. Co ale dříve patřilo k běžným praktikám hospodyněk, je dnes trochu passé a málo kdo skutečně ví, jak něco úspěšně zavařit. My jsme si tohoto nešvaru dnešní doby vědomí, a proto Vám dnes dáme stručný a jednoduchý návod na zavařování červené řepy pomocí nálevu.

Začít se musí nálevem

Předpokládejme, že řepu již máme, třeba ze zahrádky, nebo od hodné babičky. Než ale pustíme do jejího zpracování, musíme si připravit nálev. Receptů na nálev je samo sebou velké množství, neboť dříve měli ženy v domácnosti své vlastní recepty, které byli vždy něčím unikátní. Hodně z nich se specializuje na určité druhy koření, nicméně mnoho lidí pak ještě nálev cedí, aby z něj dostalo jednotlivé kousky koření, které jsou v spíše na obtíž při konečné konzumaci. Nám postačí ten nejjednodušší. Potřebovat budeme 1l vody a 200ml octu. Do něj přidáme asi 50g cukru, 10g soli, lžíci fenyklu a 3-4 tablety umělého sladidla. Přivedeme k varu, chvíli povaříme a necháme vychladnout.

Zpracování řepy

Když máme nálev připravený, můžeme přejít k samotné řepě. Tu nejdřív uvaříme ve vroucí vodě a poté necháme vychladnout. Nyní ji stačí oloupat, což by neměl být velký problém, neboť vroucí voda udělala řepu měkkou. Nyní musíte řepu nakrájet, nastrouhat, či prostě jinak rozmělnit, aby se vešla do sklenice. Typicky se strouhá na struhadle, aby vznikly jakési stroužky, které můžete znát i z obchodů. Výjimkou ale nejsou ani kostičky apod.

Konečně zavařujeme

Řepou pak naplníme sklenice asi do ¾ řepou a dolijeme vychladlým nálevem téměř po okraj. Jednotlivé zavařovací sklenice zazátkujeme a sterilizujeme asi 15-20 minut při 85°C v zavařovacím hrnci. Po dokončení zavařování vyndejte ihned sklenice, nechte je prochladnout a můžete je uschovat na stinném místě, nejlépe v lednici, či třeba ve sklepě.

Přejeme hodně zdaru a dobrou chuť!