Nemrznoucí směs do podlahového topení

Napsal | 4.10.2014

V dnešním článku se zaměříme opět na topné systémy, a jelikož se blíží zima, bylo by za vhodno zvážit, zdali jste skutečně na její příchod připraveni. Zvláště pozorní byste měli být v případě podlahového topení, které může velmi lehce zamrznout. Řešení je jednoduché – nemrznoucí směsi do podlahového topení.

Kde je nutné se bránit proti zamrzání?

Pokud bydlíte v rodinném domě a máte podlahové, či jiná topení, která využívají vodní okruhy, asi se nemusíte nijak extra zamrznutí obávat, jelikož jen ve velmi krajních případech klesne teplota v domě pod 5°C. Opačný případ je ale u čistě rekreačních chat a příbytků, které jsou dlouhodobě nevyužívány, izolace zde není tak dobrá a teploty zde pod zmíněnou hodnotu padat mohou.

Dolít si směs můžete i sami

V dnešní době se nemrznoucí směsi dávají do podlahového topení poměrně běžně – často to bývá i v ceně montáže a celkové realizace topných systémů od dodavatele. Pokud ale chcete dolít nemrznoucí kapalinu až nyní, není v tom problém.

2 základní druhy směsí

Prodávají se v podstatě 2 druhy nemrznoucích směsí – bez inhibitoru a s inhibitory. My doporučujeme pořídit ty s inhibitory, neboť zabraňují korozi železitých částí topení, tvorbu vápenatých zbytků a neposlední řadě zvyšuje účinnost topení a obecně vodivé vlastnosti.

Co se týče balení, prodávají se menší, z pravidla 5-litrové kanystry, ale i velká balení nad 15 litrů. Jako výrobce bychom mohli zmínit Ivar Thermol, či gel značky Long Life 500. Výrobky Ivar Thermol jsou bez inhibitorů a balení 5l se pohybuje kolem 500 korun. Naopak speciální gelová směs Long Life 500 inhibitory obsahuje a za stejně velké balení zaplatíte dvojnásob, čili okolo 1000 korun.

Alternativní směsi

Jako alternativu pak můžeme doporučit koncentráty, které se míchají s vodou v poměru, který odpovídá danému bodu tuhnutí. Tyto kapaliny dodává např. firma Agrimex, jejíž výrobek Termofrost P 5l se prodává za cenu od 400 korun. Současně chrání topné systémy před korozí a zlepšuje tepelné vlastnosti.

Pokud tedy ještě nemáte nemrznoucí směs ve Vašem topném systému, máte nejvyšší čas na jeho pořízení!