Balené hnědé uhlí

Napsal | 4.10.2014

Zima už pomalu klepe na dveře, a pokud jste tak ještě neučinili, je nejvyšší čas se zásobit kvalitním palivem. Jestliže doma vlastníte kotel na uhlí a máte omezené prostory, máme dnes pro Vás jedinečný tip na druh paliva, který by mohl být vhodný právě pro Vás – balené hnědé uhlí.

Typy uhlí

Balené hnědé uhlí se vyznačuje svou kvalitou, skladností a přesností. Do pytlů se skládá hned několik typů uhlí – zmínit můžeme třeba firmu Ridar, která se prodejem pytlovaného uhlí zabývá. Balené hnědé uhlí pro automatické kotle, pro klasická kamna, ale i nízko-sirnaté hnědé ledvické uhlí. Pytle se balí většinou po baleních 25kg a objednávka se dělá na palety, kde je zpravidla 40 pytlů, čili 1 tuna celkového paliva. Na rozdíl od nebaleného uhlí tak máte přesnou jistotu, že dostáváte gramáž, kterou jste si opravdu objednali – u většiny dopravců je totiž skutečnost taková, že přijede Tatra, složí korbu uhlí a Vy můžete pouze doufat v čestnost prodejce.

Jak pytle skladovat?

Co se týče skladování, je v podstatě jedno, kam pytle uložíte. Samozřejmě by asi neměli být uloženy v bezprostřední blízkosti kotle, nebo kamen. V zásadě platí, že uložení do stinného a suchého místa je sázkou na jistotu. Uhlí je potom baleno do igelitových pytlů (výrobci často uvádějí „plastový obal“, jedná se o igelit!), které jsou poměrně náchylné na vnější protržení, nicméně oproti jutě jsou v závěru asi skladnější a lépe chrání uhlí proti vnějším vlivům.

Nebojte se vlhkosti

Někteří uživatelé zažívají po rozbalení pytle s uhlím zděšení, když zjistí, že jednotlivé brikety jsou vlhké, leckdy až mokré, nicméně nemusíte se bát. Uhlí, jak hnědé, tak černé, v sobě váže určité procento vody, které zabraňuje jeho degradaci a (pro někoho poněkud paradoxně) napomáhá výhřevnosti. Kondenzace vody je jen přirozeným jevem, který nemá na kvalitu uhlí prakticky žádný vliv.

Na závěr dodáme, že ceny 1 palety hnědého baleného uhlí se pohybují kolem 5000 korun.