Rychle rostoucí neopadavý živý plot z Habru

Napsal | 9.6.2014

Vlastníte dům s krásnou zahradou a přemýšlíte, jaký typ plotu bude nejlepší? Pokud bydlíte v jedné z těch rušnějších čtvrtí a chcete si zachovat alespoň špetku soukromí a uchránit se (alespoň malinko) od zvědavých pohledů sousedů (a s tím úzce spjatých drbů) nebo náhodných kolemjdoucích, nemusíte svůj pozemek hned obehnat cihlovou zdí. Jako velice elegantní řešení se zde nabízí rychle rostoucí živý plot z habru. Ačkoliv nepatříte do výše zmíněné kategorie, ještě živý plot nezatracujte. Má totiž mnohem širší využití. Výborně se například hodí i jako ochrana před nevítanými zvířecími návštěvníky.

Habr – něco málo o něm

Jedná se o dřevinu, kterou lidé používají na živé ploty nejen v České republice, ale je velice oblíbený po celém světě. Důvodů k tomu najdete hned několik. Mezi hlavními pak bude zajisté neuvěřitelná rychlost, kterou tato dřevina roste. S hustotou porostu budete také nadmíru spokojeni. Dále jednoduchost, se kterou se habr tvaruje. Postačí Vám pouze nůžky a trocha fantazie. Další obrovskou výhodou je určitě fakt, že tato dřevina je na pěstování nenáročná, zvládne to opravdu každý a samozřejmě nesmíme zapomenout na to, že opadává až na jaře a to ve chvíli, kdy raší nové listy. Tudíž je i přes zimu krásně obrostlý.

Zakládání živého plotu

Nejprve si musíme sehnat správné sazenice. Ideální jsou ty, které mají výšku mezi 80 a 1800 centimetry. Samozřejmě můžeme použít i vyšší, ale to většinou není potřeba. U samotného vysazování pak zakládáme 2 až 4 rostlinky na metr, záleží na velikosti sazenic. Po výsadbě je dobré plot řádně zalít, a to alespoň deseti litry vody. Nezapomeňte ani na mulčování kůry, to je velice důležité, hlavně z toho důvodu, že chrání vlhkost půdy a zabraňuje růstu plevelům.

Řezání

Plot upravujeme během roku podle naší potřeby, ideálně však koncem června, kdy je počasí vhodné pro rychlou regeneraci rostliny. Nemusíte se ovšem bát řezat ani v jiných ročních obdobích, habry jsou totiž velice odolné vůči výkyvům teplot.