Jak pěstovat balkonová rajčata?

Napsal | 8.4.2015

Nemáte velkou zahradu a i tak byste chtěli pěstovat některé nenáročné plodiny? Máte balkón, nebo prostorná okna? Pokud jste na obě tyto otázky odpověděli kladně, pak máme dnes pěstitelský návod právě pro Vás. Zabývat se totiž budeme pěstováním balkónových rajčat. Na co si dát pozor, kdy začít výsadbu a kdy můžete očekávat první plody? Prozradíme níže.

Nenáročná plodina, ale?

Rajčata jsou obecně poměrně nenáročné rostliny, které se dají vypěstovat jak na zahradě, ve skleníku, tak i v prostředí bytu, o kterém se budeme bavit my. To, že se jedná o nenáročnou rostlinu ale automaticky neznamená, že se o ní nemusíte nijak starat. U rajčat je klíčových hned několik věcí – odrůda, umístění, hnojení. Jedno bez druhého prostě nejde, a pokud něčemu z těchto věcí nebudete věnovat dostatečnou pozornost, brzy to pocítíte na plodech, nebo na chorobách.

Vhodná odrůda

Začněme odrůdou – pokud chcete opravdu velké plody, zvolte kultivar „Start F1“. Tento typ tyčkového rajčete je osvědčenou, dlouholetou volbou mnoha zahrádkářů a dá se v pohodlí vypěstovat i v květináči na balkóně. Samozřejmě musíte dodržet několik důležitých kroků.

Sázení balkonových rajčat

Semínka si zasázejte třeba do kelímků od jogurtů. Na dně kelímků udělejte ještě několik děr pro odtok vody a následně je postavte nejlépe na okenní parapet. Až rajčata povyrostou, je vhodné je umístit do velkého květináče (průměr alespoň 40cm), který naplníte klasickou zahradní zeminou, kterou seženete prakticky v jakémkoliv zahrádkářství, nebo DIY potřebách. Doprostřed poté zasuňte tyčku, nebo kus větve, na které se bude rostlina „držet“. Květináč postavte na slunné, suché a teplé místo. Rajčata nemají ráda příliš velkou vlhkost, proto není vhodné na balkoně kupříkladu často věšet prádlo apod.

Hnojivo

Abyste zvýšili výnosnost rostliny, pravidelně ji musíte hnojit. Tekutá i tuhá hnojiva seženete opět v zahrádkářství. O jejich správném použití se poraďte s personálem, nebo si přečtete instrukce na obalu. Pokud ale vše dodržíte správně, za několik měsíců (při výsadbě na jaře) můžete očekávat první plody!