Sadba hlívy ústřičné

Napsal | 24.4.2014

Máte potřebu si doma vypěstovat zdravou naturální pochutinu pro všestranné využití v kuchyni a bylinek máte v truhlíkách či květináčích již požehnaně – máte jich nad hlavu a chcete zkrátka něco jiného? Pro uspokojení této potřeby se perfektně hodí hlíva ústřičná, vzdálená sestřenice žampiónů.

Tato houba, která původně pochází z italských luhů a hájů, je nejen prospěšná pro naše tělo díky její schopnosti doplňovat látky, které tělo přirozeně vyžaduje (vitamíny B, C, D, fosfor, sodík, zinek a nepřeberné množství dalších), ale dokonce je její využití možné v oboru dermatologie – dokáže léčit kožní nemoci.

Sadba a pěstování

Ať už je jaro, léto, podzim, či zima, pro pěstování hlívy ústřičné se můžete rozhodnout v jakémkoli ročním období. Existuje zde několik variací na pěstování hlívy v domácích podmínkách. V tomto článku se zaměříme na sadbu v pytlích.

Elementární je sadba určité odrůdy hlívy. Je důležité si vybrat správnou odrůdu, kterou chcete použít, ale to už je jen a pouze na Vaší fantazii a kulinářských nebo homeopatických choutkách. Pro získání takového potřebného produktu není nic jednoduššího, než ho objednat skrze internetový obchod se zahradnickými potřebami – zadejte do vyhledávače kýženou sadbu a výsledně Vám vyjede mnoho možností, kde si ji objednat. Následné skladování je možné v chladicích zařízeních, kterými doma disponujete.

Pozor na plíseň

Nedílnou esencí je dále substrátová směs, kterou je možné vytvořit doma za pomocí skořápek, slámy či obilí, zkrátka vytvoření substrátu je otázkou Vaší představivosti. Tímto substrátem nacpete sadbu, to vše v pytli. Pozor na plesnivění substrátu – jakmile se zárodky plísně objeví, je už nepoužitelný. Po této proceduře se začne vytvářet podhoubí hlívy.

Podhoubí prorůstá při správné teplotě a po bezchybné proceduře v průměru kolem dvou týdnů, po kterých pytel různě nařízneme, aby měly kudy růst plody a následně umístíme do klimatického prostředí, které Váš druh hlívy vyžaduje. Plody se začnou objevovat po 160 až 180 dnech v trsovitém tvaru.

Toto je ovšem jen jeden z mnoha druhů pěstování této chutné a zdravé houby. Pokud Vás zaujala tato tématika, určitě se podívejte i na další druhy pěstování a rozhodně je doma vyzkoušejte; takový hlívový gulášek stojí za vynaloženou péči.