Pěstování zázvoru doma v našich podmínkách

Napsal | 4.3.2015

Zázvor je jedna z nejuniverzálnějších rostlin, jakou můžeme v dnešní době užívat. O jeho účincích se přesvědčili už naše prababičky, které ho používali na problémy se žaludkem, ledvinami, při chřipkových onemocnění, atd. Ostatně na tyto problémy se používá do dnes. Jeho cena v supermarketech je však velice kolísavá a není problém koupit 1kg zázvoru za 400kč, nebo za 50kč. Je tedy nějaký způsob, jak si tuto rostlinku (resp. kořen) vypěstovat sami doma?

Na zahradě jedině ve skleníku

Pěstování zázvoru doma v našich podmínkách, není vůbec nic jednoduchého. Majitelé zahrádek mohou prakticky ihned zapomenout na jeho pěstování ve venkovních podmínkách, pokud nemají skleník, nebo fóliák. Z tohoto důvodu je asi nejvhodnější pěstovat rostlinu doma. Co budete potřebovat a jak dlouho zázvor roste?

Než začnete sázet

Nejdříve si připravte doma květináč o průměru kolem 20cm (nicméně může být i větší = lepší). Do něj umístěte kvalitní zeminu, nejlépe pak svou vlastní, zahradní. Zde mají výhodu zejména zahrádkáři, kteří bydlí v Polabí, kde se nachází kvalitní černozem. Pak už můžete přejít k výběru rostliny. Nejlepší je zajít do nějakého obligátního supermarketu a vybrat si zázvor zde. Vyberte si, pokud možno, velký kořen, který má na vrcholu náznaky pupene. Povrch zázvoru by také neměl být nějak porušený.

Zázvor potřebuje vše tak akorát

Doma seřízněte zázvor přibližně 6-5cm od kořene a zasaďte. Květináč umístěte na teplé místo, kde na něj nebude přímo svítit sluníčko. Rovněž je důležité se pravidelně starat o zálivku – pravidelná vláha zázvoru svědčí, ale pozor si dejte na přelívání, které naopak nesnáší. Stejně tak si příliš nerozumí s výkyvy teplot, čili umístění na okně (bavíme se o zimních měsících), kterým často větráte, není úplně moudré.

Zázvor by měl růst přibližně ¾ roku, čili se nemusíte bát, když Vám rostlinka během několika týdnů nijak nevyraší. Pokud chcete růst poněkud uspíšit, nebo umocnit, můžete přidat i hnojiva.