Jak napsat žádost o povolení kácení dřevin?

Napsal | 8.6.2014

Máte na Vaší zahradě stromy či keře, které Vám vyloženě vadí? Ať už jde o estetické hledisko anebo jsou nebezpečné pro Vás a lidi z Vašeho okolí, je určitě na čase s tím něco udělat. Bohužel, i když je daná dřevina na Vašem vlastním pozemku ani tak se nemůžete jednoduše pustit do kácení. Záleží totiž na její velikosti. Pokud má Váš strom ve výšce 130 centimetrů nad zemí obvod přesahující 80 centimetrů nebo keřový porost, jehož se chcete zbavit, přesahuje celkovou plochu 40 metrů čtverečných, musíte zažádat o povolení na kácení.

Kde mám žádat a co musí žádost obsahovat?

Povolení ke kácení dřevin vydává příslušný orgán zabývající se ochranou přírody. Pod tím si jednoduše představte obecní úřad se základním pověřením. Nyní se dostáváme k samotné žádosti. Ta musí obsahovat samozřejmě jméno, příjmení a adresu žadatele, dále je potřeba doložit vlastnické právo na danou dřevinu (fakt, že stojí na Vašem pozemku) a nakonec nesmíme zapomenout na samotnou dřevinu. Zde se udává její charakteristika, o jaký druh jde, počet dřevin, které chceme pokácet, rozměry (u stromů se uvádí obvod kmene ve výšce 130cm nad zemí u keřů plocha) a situační nákres – kde přesně se dřevina nachází. V závěru pak svou žádost ještě dobře zdůvodníme.

Povolení žádosti

Žádost jsme tedy podali a nyní čekáme na výsledek. Pokud je naše žádost zamítnuta, můžeme podat odvolání, ale bohužel už je na čase začít se pomalu smiřovat s faktem, že se dané dřeviny jen tak nezbavíme. V lepším případě nám kácení povolí. Často se bohužel stává, že zároveň s povolením přijde i povinnost nové výsadby anebo finanční odvod do rozpočtu obce. V této chvíli stojí ještě jednou zvážit, zda se do kácení pustíme či nikoliv.

Chcete-li se vyhnout tomuto papírování a přemýšlíte o pokácení stromu takzvaně načerno, tak si to raději ještě dobře rozmyslete. V takovémto případě Vám totiž může hrozit pokuta až ve výši 20 000Kč.