Japonská třešeň sakura

Napsal | 24.4.2014

Při představě východní ostrovní země, Japonska, nám na paměti vyvstanou různé symboly této rozmanité a malebné země. Samurajové, jejich tradiční kuchyně, ale také určitý květnatý strom, který svou krásou mnohé zastiňuje. Jedná se o třešeň japonskou, takzvanou Sakuru. Její krásné růžové květy dokáží dokonale oživit Vaši zahrádku nebo sad.

Tento okrasný strom, který dorůstá bez problému až sedmi metrů, už ve starověkém Japonsku oslavovali místní umělci svými tradičními haiku a různými příběhy, kde tento tajemný a přesto nádherný strom figuroval. Především se tak dělo v tradiční japonský svátek Hanaku, který se dá volně přeložit jako „sledování květů“ a trvá již více než tisíc let. Symbolika květů tohoto třešňového stromu je vykládána různými způsoby, nejčastěji však jako přirovnání k ženskému půvabu, avšak také se vykládá jako symbol prchavosti bytí.

Vypěstujte si vlastní Sakuru

Pokud jste se rozhodli Sakuru mít na vlastní zahradě a tím ji celou krásně vzkřísit, dejte si pozor na kyselost půdy, do které ji chcete pěstovat a následně nechat na jaře vykvést. Půda by měla být neutrální, zásaditá půda také stromu nijak neuškodí.

Jílovitá půda ale může být pro Sakuru problémem. V takovém případě si můžete vypěstovat bonsaiový typ Sakury, který Vás ale o krásný požitek z estetického povznesení Vaší zahradní řiše nijak neokrade, ba naopak.

autor: xedos4

autor: xedos4

Sázení

Pokud tedy není s půdou problém a pokud ano, půdu jste dostatečně upravili pro správné pH, můžete ji v pořádku zasadit. Skvělé je, že třešeň japonskou není potřeba nadmíru prořezávat. Důležitá je ale následná ochrana proti zimě, s tím si ale určitě poradíte vlastní invencí a šikovností zkušeného zahradníka nebo zahradnice. Další podstatná věc je ta, že je potřeba časem odstraňovat spodní výhonky, jinak vám strom zplaní.

Poctivou péčí o strom se Vám dostane odměnou velice příjemné zkrášlení Vaší zahrady a jaro, tedy období, kdy vše ukáže své květy, bude výrazně krásnější čas. Navíc – péče není nijak náročná a tak i pro nezapáleného zahrádkáře, který touží mít tuto nádheru za domem, je prosté si splnit sen.