Sušení hub – různé způsoby

Napsal | 24.4.2014

Znáte to; procházka lesem pro uklidnění ducha od každodenního městského shonu a najedou, zahlédnete houbu. A v tu chvíli u Vás propukne houbařská horečka a vy sbíráte a sbíráte a najedou, máte veškerý prostor, kam se dala houba strčit, zaplněný. Přijdete domu hrdí na svůj úlovek, ale co teď? Co s houbami, když zrovna nemáte chuť na houbovku či smaženici, jak je připravit nebo skladovat? V tomto článku Vás seznámím s nejjednodušším způsobem pro upravení hub a to není nic jiného, než sušení. Budete seznámeni s různými variacemi na usušení hub a to bez zbytečných problémů.

Příprava na sušení

Je samozřejmostí, že houby je potřeba před další úpravou očistit. Dále houby nakrájíte na plátky, a pokud neplánujete houby sušit v sušičce na prádlo, nejlépe je navléknete na nějaký motouz – je to rozhodně výhoda z toho důvodu, že při sušení nebude na plátky teplo působit jen z jedné strany tak, jak by tomu bylo, kdyby byly je položeny na zdroji tepla. Díky motouzu totiž můžete houby pověsit třeba nad topení, kamna nebo jiný zdroj tepla, což je velice praktické a v konečném důsledku velice efektivní při Vašem snažení dosáhnout perfektně usušených hub.

Máte sušičku? Jste za vodou

Ano, čtete správně. Sušička je opravdu velice nápomocná nejen při sušení vypraného nebo jinak mokrého oblečení, ale i dokonce nasbíraných hub. Nedisponujete sušičkou? Nezoufejte. Sušení hub je nejstarším způsobem jejich úpravy, proto není žádným překvapením to, že lze využít kamna. Jen si dejte pozor na teplotu, které jsou houby vystaveny – léčivé houby se suší do čtyřiceti stupňů Celsia, houby ostatní, které se nesbírají pro léčivé účinky, se mají vystavovat maximálně teplotě do padesáti stupňů Celsia. Usušené houby skladujte v nádobách, které je možné uzavřít. Možné je také skladování v mrazáku.

autor: Keerati

autor: Keerati

Věřím, že po příští návštěvě lesa tento článek využijete a v pohodlí domova své houby upravíte tak, že je budete moci při Vaší potřebě využít a tak bude mít z vaší legendární houbové omáčky radost celá rodina.