Kustovnice čínská – pěstování v Česku

Napsal | 16.5.2015

Kustovnice čínská, neboli Goji, se pěstuje v Číně už po staletí – a nejen zde. Dlouhou tradici má i v oblasti Himalájí, čili v Mongolsku, Nepálu, či Tibetu. Její léčivé účinky se ale dostaly i do povědomí českých pěstitelů a specialistů na zdravou stravu. Jak je to s pěstováním kustovnice čínské v Česku? A jak vlastně konzumovat jednotlivé plody? Dozvíte se níže.

Nenáročný keř

Pokud jste četli pozorně, možná už si teď můžete říct, že pěstování kustovnice nebude nic složitého – a my Vám dáme za pravdu. Tato rostlina (keř) je opravdu poměrně nenáročná a roste i v celé řadě nepříznivých podmínek, neboť je zvyklá na drsné podnebí asijských Himalájí. Jestliže si ale dáte tu práci a vyberete ji slunné a teplé prostředí, odmění se Vám velkým vzrůstem a bohatými šťavnatými plody.

Půda

Co se týče půdy, kustovnice má ráda spíše zásaditější půdu, kolem 8 pH. Jako podklad je tak vhodné zvolit nějaký písčitý a jílovitý základ. Přidejte dost vláhy, teplé prostředí a dostatek sluníčka, a rostlina může dorůst i do výšky 3 metrů!

Plody

Rostlina pak kvete od května do října a plody dorůstají velikosti až 1,5cm. Zde je ale třeba být velmi ostražitý, neboť plody jsou nejlepší právě čerstvé, které však vydrží jen několik málo dní, max. týden. Pak začnou osychat. Za tu dobu je vhodné je velmi opatrně (plody jsou velmi měkké) očesat a následně zkonzumovat. Pakliže máte Goji hodně, můžete si je dokonce usušit a konzumovat sušené. Tato forma bobulí je ostatně nejvíce rozšířená v Asii a je známá jako „ovoce štěstí“.

Konzumace

Konzumace by neměla přesáhnout 2 hrsti bobulí denně. Děti jen poloviční dávku. Při nadměrné konzumaci se může dostavit nespavost, nebo žaludeční potíže. Při správném dávkování však do svého těla dostanete hodně vitamínu B a silných antioxidantů, které odbourávají volné radikály.