Kamna na petrolej – Vyplatí se to?

Napsal | 16.12.2014

Stále více domácností se potýká s každoročním bojem s penězi a snaží se ušetřit, kde se dá. S nastupující zimou je situace o to horší, že začíná topná sezóna a lidem opět vycucávají peněženky vysoké ceny paliv. My jsme se dnes rozhodli zaměřit na alternativní paliva, která lze využít i v běžné domácnosti. A řeč bude o kamnech na petrolej, neboli japonských kamnech.

Nejsou kamna, jako kamna

Než se dostaneme k samotným faktům, cenám apod., měli bychom uvést, že kamna na petrolej jsou určena do místností, nikoliv do celých domů. Z pravidla se jedná o přenosná kamna, která účinně vytopí jednu, max. 2 místnosti. Výhodou jsou nulové nároky na připojení, odvody kouře (žádné zplodiny) a nízká cena paliva, které má (údajně) výhřevnost 0,1l petroleje (topné kapaliny, chcete-li) na 1kW energie. Při ceně 1l petroleje kolem 90 korun je cena prakticky bezkonkurenční, nicméně opravdu se pořízení vyplatí?

Pozor na levné polotovary

Skutečnost je taková, že většina dnes prodávaných kamen na petrolej je pouze reklamní trik, který z lidí tahá peníze. Bez pardonu. Kamna se hojně prezentují na předváděcích akcích, kde se do nich lijí vysoce hořlavé kapaliny, které se rozhodně nemohou rovnat „petroleji“, který dostanete později poštou od daného prodejce.

Na chatu ano, do domu ne

Rozhodně také nedejte na slova, že kamna na petrolej vytopí i menší rodinný dům, či byt. Takový tah kamna skutečně nemají a jsou primárně určena pouze jako doplňkové vytápění místností v chladných dnech, či garáží, sklepů apod. Jestli se ale skutečně vyplatí, to už je otázka velice složitá… z naší vlastní zkušenosti plyne, že pokud máte v rodinném domě i menší krb, stačí do něj hodit 2-3 polena a během hodiny je spolehlivě vytopený celý dům a cena bude dost možná srovnatelná s japonskými kamny, které ale vytopí jen jednu místnost.

Naopak do bytu, kde je ústřední topení, které bývá velice drahé, by tato kamna skutečně mohla být příjemným řešením, nicméně důrazně doporučujeme kupovat kamna pouze ověřené kvality a bytelné konstrukce. Ceny začínají někde na 6000 korunách.