Herbicidy do jahod

Napsal | 21.12.2014

Jahody, i když jsou podle odborné literatury sami o sobě plevelem, napadají nejrůznější škůdci a to jak z říše fauny, tak i flory. Kdo by nezažil zarostlý záhon jahod? Pokud s tímto máte problémy i Vy, máme dnes článek právě pro Vás. Tématem totiž bude boj s plevele v jahodách.

Důležitá je prevence

Herbicidy do jahod jsou volně prodejné a dají se poměrně dobře sehnat. Než ale sáhnete po prvním chemickém přípravku do jahod, vyzkoušejte i některé jiné osvědčené metody.

Jednou z nich je třeba obyčejné vápno, které uvolňuje toxický kyanid a působí tak proti pleveli. Jeho použití je ale spíše preventivní.

Chemické přípravky

Pokud se plevel už mezi jahody objevil, asi není třeba doumat nad humánními a nehumánními postupy. Jako pomyslnou klasiku mezi herbicidy bychom mohli označit přípravek Stomp 400 SC. Jeho 5l balení stojí sice závratných 2500 korun, nicméně lze velmi dobře ředit a vystačí na dlouhou dobu. Použít se dá prakticky na všechno (nejen na jahody) a tak ho jistě upotřebíte i v dalších částech zahrady. Jeho účinnost je potom ověřena nespočtem spokojených zákazníků.

Selektivní vs neselektivní přípravky

Pokud nemáte zrovna takto vysoký rozpočet a chcete spíše menší balení, mohli bychom doporučit přípravek Agil 100 EC. Prodává se v malém 45ml balení a je vhodný do jahod, cibule, či třeba brambor. Jedná se o selektivní herbicid, čili se nemusíte bát, že by byli jahody postiženy. Jeho cena je přibližně 140 korun.

Naproti tomu přípravek Dominator 500ml je neselektivní herbicid, který hubí vše, co postříkáte – je tedy nutné dávat pozor, aby nedošlo k zasažení jahod. Nicméně je velmi účinný na všechny druhy plevele, které se běžně vyskytují v jahodách i dalších záhonech. Prodává se v balení s tryskou, což výrazně usnadňuje aplikaci. Nádobu stačí doplnit vodou a začít s postřikem – žádné složité přepočítávání dávkování apod. Jeho cena se pohybuje kolem stokoruny.

Jak můžete sami vidět, herbicidů existuje opravdu celá řada. Pokud hledáte správný přípravek na jeden konkrétní druh plevele, doporučujeme navštívit obchod a osobně si nechat poradit.