Dřevěný přístřešek na auto svépomocí

Napsal | 4.12.2014

V dnešním kutilském příspěvku se podíváme na další dřevěnou ministavbu. Tentokrát jsme se zaměřili na naše dvoustopé miláčky a připravili jsme si stručný návod na přístřešek na auto.

Nezatěžujte svou peněženku garáží

Pokud nechcete platit horentní sumy za pronájem, či dokonce za stavbu garáže, je dřevěný přístřešek tou nejlepší volbou – a to jak z hlediska financí, tak potřebných znalostí na jeho stavbu. Co se týče samotného rozpočtu, záleží čistě na Vás, jak kvalitní dřevo zvolíte, z čeho se rozhodnete udělat zastřešení atd. V základu si můžete udělat jednoduchý přístřešek do 5000-koruny, ale i za 3xnásobek.

Základy přístřešku

Pokud chcete nejvíce ušetřit, je nejlepší postavit přístřešek ze strany domu. Zde stačí, když do země zapustíte 2-3 stejně dlouhé trámy (nezapomeňte je nejdříve namořit a ochránit proti povětrnostním vlivům). Na ukotvení můžete použít speciální železné lišty, které můžete koupit třeba v Obi za pár stovek, či je pro jistotu zapustit do betonu. Tyto 3 trámy pak spojte na vrchu jedním podélným trámem a důkladně ho přichyťte vruty do dřeva. Následně je pro Vás klíčová volba materiálu na střechu. Zde Vám postačí jak jednoduchý plech, tak asfaltové pásy, nicméně volte materiál obezřetně – nejlevnější varianty vždy nemusejí být tím pravým řešením.

Pozor na spoje a délku trámů

Následně, o něco výše, než je úroveň 3 základních trámů, přivrtejte ke zdi domu několik podélných trámů, které ponesou střechu. Pokud nechcete vrtat do fasády, postavte v těsné blízkosti domu další 3 trámy (rovněž o něco vyšší, než ony základní), spojte podélnými trámy v rozsahu asi 30-60cm (u tlustších trámů a pevnějšího dřeva i více) a připevněte střechu pomocí hřebíků s podložkami proti stékání vody. Na nižší stranu přístřešku připevněte okap s vývodem do odpadu a máte v podstatě hotovo. Jen okraje střechy můžete ještě podbít plechovými lištami a v závislosti na stabilitě střechy můžete přidat do rohů další trámy na rozložení váhy.

Způsobů je samozřejmě více – pokud Vy znáte snazší způsob na postavení přístřešku na auto, neváhejte se s námi o své nápady podělit.